Flere sohold er udfordret på klovsundheden
Findes der betydelige problemer med klovsundheden i en sobesætning, og biklovene er meget lange, anbefales det som det første at få klippet biklovene på søerne den første uge, de er i farestalden.

- Klovsundheden er et problem, som skal tages virkelig alvorligt, for klovsundheden har jo stor betydning for søernes holdbarhed, påpeger svinekonsulent hos Velas, Anni Kildevæld Lundsgaard Hansen. Foto: Velas
- Flere af de sohold, jeg kommer i, er seriøst udfordret på klovsundheden, siger svinekonsulent Anni Kildevæld Lundsgaard Hansen fra Velas.
Og hun pointerer, at det er både kvaliteten og længden på klovene - primært på bagbenene, den er gal med.
- Det har ført til, at opmærksomheden på klovsundheden i sobesætningerne, efter at have været meget svingende, nu er det noget, der er stigende fokus på, siger Anni Kildevæld Lundsgaard Hansen.
Vil du læse mere?
Kære læser, denne artikel fra Effektivt Landbrug er låst.
Kvalitetsjournalistik kræver research, ekspertise og adgang til relevante kilder.
Men vi vil rigtig gerne tilbyde dig et digitalt abonnement i 30 dage for kun 30 kroner.

Læs hele artiklen
Få straks adgang til at læse hele artiklen uden abonnement. Det koster kun 15 kr.
Allerede abonnent? Log ind her