Det går fortsat trægt for myndighederne i de forskellige europæiske lande med at få bugt med afrikansk svinepest. Og nu har sygdommen spredt sig til Serbien, der er det 12. land i Europa, der bliver ramt af ASF.

Det oplyser verdensorganisationen for dyrehelbred, OIE. I denne uge er der indrapporteret fire udbrud af den afrikanske svinepest nær hovedstaden Beograd og i Podunavlje-provinsen. I alt blev der konstateret ASF i syv dyr, mens 114 andre grise blev aflivet som følge af sygdommen.

Mange små besætninger i Bulgarien

Samtidig skaber sygdommen store problemer i andre lande i den sydøstlige del af Europa. I Bulgarien er en række større svinebesætninger blevet ramt af ASF, og ifølge Markedsnyt fra L&F har en talsmand for EU-Kommissionen betegnet situationen som »stærkt foruroligende«.

Situationen i landet er meget alvorlig, da Bulgarien sammen med Rumænien er de to EU-lande med flest mindre besætninger, hvilket gør det meget vanskeligt at kontrollere og bekæmpe yderligere smittespredning.

Udbruddene i Bulgarien kan blive en dyr affære. Bulgarske branchefolk mener ifølge nyhedsbureauet Reuters, at udbruddene kan betyde massive tab i bulgarsk svineproduktion og koste over 7 milliarder kroner.

henning@effektivtlandbrug.dk
telefon 61 20 96 66

Afrikansk svinepestSvin