Dansk ulv gik over grænsen i Tyskland
Den fjerde danske ulv, der er udvandret til Tyskland, blev spottet, efter at den gik til angreb på to får i Slesvig-Holstein.

Fire af de otte ulveunger fra Stråsø-kobblet er nu udvandret til Tyskland. En af de otte har mistet livet ved et trafikuheld. Arkivfoto.
Fire af de otte ulve, der kom til verden ved Stråsø plantage nær Ulfborg sidste år, er ikke længere i Danmark. De er udvandret til Tyskland, formentlig i jagten på mere åbne vidder og en mage.
I sidste uge fandt myndighederne i den tyske delstat Slesvig-Holstein DNA-spor fra den fjerde ulv i koblet, skriver Der Spiegel. Her havde den ifølge delstatsmyndighederne gået til angreb på to får.
På trods af, at miljø- og fødevareminister Jakob Ellemann-Jensen tidligere på sommeren kom med en ny forvaltningsplan for problemulve, mener Erik Poulsen, der er redaktør for FB-siden Her er ulven i Danmark, at der er brug for en større indsats på EU-plan.
- De udvandrede ulves fortsatte angreb på husdyr viser, at ulveforvaltning er et grænseoverskridende problem, som EU-landene i samarbejde skal gøre noget ved. I både Danmark og Tyskland er der stigende frustrationer blandt husdyrholderne over ulveforvaltningen, og det er derfor vigtigt, at de berørte lande i samarbejde med EU snarest muligt finder en løsning på ulveproblematikken, siger Erik Poulsen, kandidat til Europa-Parlamentet for Venstre.