Mælkeproducenter anklager Arla for vedtægtsbrud: - De kan ikke læse
Formanden for Landsforeningen af Danske Mælkeproducent mener, at Arla har forbrudt sig mod sine egne vedtægter, efter man er begyndt at producere plantebaserede havredrikke. Arla mener dog selv, at udvidelsen af forretningen er fuldstændig inden for skiven.
Landets største mejeri, Arla Foods, er kendt verden over for sin mælk og de relaterede produkter som smør og yoghurt. Men i 2020 udvidede mejerigiganten sin forretning med et indtog ind i ukendt verden, da man lancerede tre typer plantedrikke, lavet på havre, under det nye brand »JÖRD«.
Vil du læse mere?
Kære læser, denne artikel fra Effektivt Landbrug er låst.
Kvalitetsjournalistik kræver research, ekspertise og adgang til relevante kilder.
Men vi vil rigtig gerne tilbyde dig et digitalt abonnement i 30 dage for kun 30 kroner.
Alle podcasts her er fremstillet ved hjælp af kunstig intelligens – både lyd og manuskript. Indholdet bygger på Effektivt Landbrugs egne artikler og er redaktionelt gennemgået.
Dagens avis
Nyeste afsnit
3. oktober 2026
9 min · 2. oktober
Ny gødskningslov rammer markplaner, jurister kritiserer stop for grisestalde, og Danish Crown varsler en stor organisationsændring.