Direktør Koncernlandbrug - 40-års jubilæumsreception torsdag den 30. juni
På torsdag den 30. juni kan Lars Thorø, direktør for koncernlandbrug i DLG-koncernen markere 40-års jubilæum ved en reception klokken 11 i DLG’s tidligere fynske hovedsæde på Hvidkærvej i Odense.
Netop den fynske foderstofbranche har været omdrejningspunktet for Lars Thorø, lige siden han som 18-årig landmandssøn kom i lære i KFK-afdelingen i Assens. Efter fem lærerige år efterfølgende som kørselsleder for KFK på Fyn blev han afdelingsleder i Frankfri og siden underdirektør i den fynske afdeling af det private grovvareselskab. Blot et enkelt år uden for Fyn som ansvarlig for sjællandske aktiviteter blev det til, inden KFK i 2002 som bekendt blev opkøbt.
Her fik Lars Thorø stillingen som afdelingsdirektør for DLG Fyn, et job han har varetaget, indtil den nye hjemmemarkedsstruktur blev ændret sammen med udflytningen fra Axelborg til Fredericia.
Her har jubilaren som nævnt ansvaret for samhandlen med de omkring 500 største danske landbrugsbedrifter.
Indsend navnenyt
Klik på denne knap for at tilføje navnestof til vores nyhedsside. Som læser kan du selv indsende og dele navneoplysninger.
Alle podcasts her er fremstillet ved hjælp af kunstig intelligens – både lyd og manuskript. Indholdet bygger på Effektivt Landbrugs egne artikler og er redaktionelt gennemgået.
Dagens avis
Nyeste afsnit
22. oktober 2026
9 min · I går
Omstillingens tempo, dyre batteritilbud og stigende smågriseeksport. Og hvad ligger bag tallet om 25.000 døde pattegrise om dagen?
Mælkeprisen løfter sig, grisepriserne er pressede, og batteritilbud kræver et eftersyn. Få også nyt om kaffe, driftsresultater og amerikansk inflation.
Ugens ejendomme: Jord på Lolland og landejendomme i Jylland
6 min · 20. oktober
14 nye ejendomme er kommet til salg i uge 42. Lystejendomme udgør halvdelen af ugens udbud, mens et jordareal uden bygninger på Lolland er både størst og dyrest.
Læs artiklen: https://effektivtlandbrug.landbrugnet.dk/artikler/ejendomme/125543/ugens-ejendomme-jord-paa-lolland-og-landejendomme-i-jylland
0:00 / 0:00
Ugens job
Uge 42
Ugens job: Fra kvægforsøg til asfalt og norske farestalde
4 min · 20. oktober
Uge 42 byder på 12 nye jobopslag på Jobstafet. Der er blandt andet lærepladser, arbejde med landbrugsmaskiner og stillinger for erfarne medarbejdere i griseproduktionen.
Læs artiklen: https://effektivtlandbrug.landbrugnet.dk/artikler/arbejdskraft/125542/ugens-job-fra-kvaegforsoeg-til-asfalt-og-norske-farestalde
0:00 / 0:00
Debat
Uge 43
Ugens Debat – uge 43
9 min · 20. oktober
Kvælstofberegninger, forskerroller og retssikkerhed fylder ugens debat. Og hos Coop falder andelen af økologisk og dyrevelfærdsmærket svinekød.
Maskinhandel i et krigsramt Ukraine, dansk premiere på en drænspuler og nye regnskaber. Plus byggestop, eksport og 30 år med Claas' variable pressekammer.
Effektivt Landbrugs Business-redaktion samler op på de vigtigste nyheder på det seneste og vender blikket mod den kommende tid, der ser ud til at byde på mere geopolitisk uro og et nøgleregnskab fra Danish Crown.