Laila Libergreen er ansat som økonomikonsulent i LandboNord
LandboNord har budt Laila Libergreen velkommen som ny økonomikonsulent i LandboNords ØkonomiRådgivning. Laila er fra holdet af medarbejdere, der er kommet til LandboNord i forbindelse med at LandboNord har overtaget Velas Nordland i Østervrå.
Laila er uddannet revisorassistent og har været beskæftiget indenfor regnskabs- og revisionsbranchen siden 1998. Laila har sideløbende hermed læst en HD(R). De mange år i revisionsbranchen har givet Laila en bred erfaring med udarbejdelse af regnskaber og selskaber for små og mellemstore virksomheder. Derudover rådgiver Laila om ejendomsavance, nyetableringer, socialøkonomi og meget andet til kunder med både landbrug og byerhverv.
Som økonomikonsulent i LandboNord vil Laila komme til at arbejde med kunder i LN Erhverv som er LandboNords afdeling i Brønderslev for kunder og virksomheder med byerhverv. Her vil Laila fortsat rådgive både nuværende men også nye kunder med regnskabs- og rådgivningsmæssige opgaver indenfor skatteområdet.
Indsend navnenyt
Klik på denne knap for at tilføje navnestof til vores nyhedsside. Som læser kan du selv indsende og dele navneoplysninger.
Alle podcasts her er fremstillet ved hjælp af kunstig intelligens – både lyd og manuskript. Indholdet bygger på Effektivt Landbrugs egne artikler og er redaktionelt gennemgået.
Dagens avis
Nyeste afsnit
22. oktober 2026
9 min · I går
Omstillingens tempo, dyre batteritilbud og stigende smågriseeksport. Og hvad ligger bag tallet om 25.000 døde pattegrise om dagen?
Mælkeprisen løfter sig, grisepriserne er pressede, og batteritilbud kræver et eftersyn. Få også nyt om kaffe, driftsresultater og amerikansk inflation.
Ugens ejendomme: Jord på Lolland og landejendomme i Jylland
6 min · 20. oktober
14 nye ejendomme er kommet til salg i uge 42. Lystejendomme udgør halvdelen af ugens udbud, mens et jordareal uden bygninger på Lolland er både størst og dyrest.
Læs artiklen: https://effektivtlandbrug.landbrugnet.dk/artikler/ejendomme/125543/ugens-ejendomme-jord-paa-lolland-og-landejendomme-i-jylland
0:00 / 0:00
Ugens job
Uge 42
Ugens job: Fra kvægforsøg til asfalt og norske farestalde
4 min · 20. oktober
Uge 42 byder på 12 nye jobopslag på Jobstafet. Der er blandt andet lærepladser, arbejde med landbrugsmaskiner og stillinger for erfarne medarbejdere i griseproduktionen.
Læs artiklen: https://effektivtlandbrug.landbrugnet.dk/artikler/arbejdskraft/125542/ugens-job-fra-kvaegforsoeg-til-asfalt-og-norske-farestalde
0:00 / 0:00
Debat
Uge 43
Ugens Debat – uge 43
9 min · 20. oktober
Kvælstofberegninger, forskerroller og retssikkerhed fylder ugens debat. Og hos Coop falder andelen af økologisk og dyrevelfærdsmærket svinekød.
Maskinhandel i et krigsramt Ukraine, dansk premiere på en drænspuler og nye regnskaber. Plus byggestop, eksport og 30 år med Claas' variable pressekammer.
Effektivt Landbrugs Business-redaktion samler op på de vigtigste nyheder på det seneste og vender blikket mod den kommende tid, der ser ud til at byde på mere geopolitisk uro og et nøgleregnskab fra Danish Crown.