I Klovtoft nær Rødekro dyrker Dirk Jürgensen økologisk planteavl med 115 hektar. Han dyrker selv korn, mens hans sønner bor på naboejendommen med mælkeproduktion samt 100 hektar med majsmark.

For 27 år siden kom han til Sønderjylland fra Tyskland, og i første omgang var det ikke som planteavler.

- Vi havde frilandsgrise i mange år, men det blev mindre og mindre med grisene, som vi stoppede helt med i 2017. Siden da har vi været økologiske planteavlere, siger han.


Mindre brændstof

På gården lidt uden for Klovtoft har Dirk Jürgensen tidligere gjort brug af forskellige mærker til sine traktorer, men i flere år har han kørt med en Fendt 716 traktor.

I april valgte han dog at skifte den ud med den nye 620 traktor.

- Den gamle havde kørt fem år og 6.000 timer. Vi kører omkring 1.000 timer om året og tænkte, at det var på tide at skifte, lyder det fra planteavleren.

Dirk Jürgensen lægger ikke skjul på, at der har været nogle ændringer at forholde sig til og tidspunktet for skiftet af traktor var heller ikke optimalt, da det skete midt i klargøringen til sæsonen.

- Alt data skulle flyttes over til et nyt system, og det tog lidt tid. Det bedste ville være at skifte traktor i efteråret eller vinteren, men omvendt lærte jeg også at bruge de nye funktioner hurtigt, fordi vi var afhængig af den med det samme. Derfor har jeg også allerede kørt 200 timer med den, forklarer han.

Den største ændring ved skiftet af Fendt traktor har dog været besparelsen på brændstof. På den første måned mærkede Dirk Jürgensen allerede en stor ændring på den front.

- I takt med at vi kører på flere marker, hvor jorden ikke er ens, så er brændstofforbruget også meget varierende. Med den nye traktor kan jeg, selvom jeg bruger samme plov og fod som tidligere, sparer 10 procent brændstof, og det er værd at tage med, siger han.

Dirk Jürgensen glæder sig især over alsidigheden med den nye traktor, som han bruger til nærmest alt.

Dirk Jürgensen glæder sig især over alsidigheden med den nye traktor, som han bruger til nærmest alt.

Meget alsidig

Den nye investering er købt med 710 hjul og variogrip samt front pto, atk og Cargo frontlæsser. For Dirk Jürgensen har det været vigtigt, at den nye Fendt-traktor havde noget alsidighed.

- Vi bruger den primært til tungt markarbejde, men jorden er meget forskellig og derfor har jeg blandt andet købt den med variogrip med brede dæk. Det betyder, at jeg slipper for tvillingehjul og i stedet kan trykke på en knap for at justere dæktrykket afhængigt af, hvor vi kører henne. Det betyder meget, siger han.

Det er dog ikke kun på marken, at den nye Fendt 620 traktor gør sig nyttig.

- Den har GPS, frontlæsser og meget andet. Vi har faktisk købt den med det hele, så vi kan også bruge den til forsøgsarbejde, pløjning og til at sprøjte. Vi bruger den faktisk til alt, hvad vi laver, så det er dejlig, den er så alsidig, siger Dirk Jürgensen.

Den største ændring ved at købe en Fendt 620-taktor har været besparelsen på brændstof.

Den største ændring ved at købe en Fendt 620-taktor har været besparelsen på brændstof.

God service

Som tysk landmand i Sønderjylland er der for Dirk Jürgensen noget velkendt ved at køre Fendt, da den tyske ingeniørkunst, ifølge ham, skinner tydeligt igennem.

Skulle der dog være problemer med traktoren har han kun positive ting at sige om servicen hos Fendt.

- Den nærmeste Fendt-forhandler er Kaj Homilius i Hellevad, som er tæt på os. Tidligere har jeg kun haft min traktor til service, men en enkelt gang var den i stykker, og der reagerede de hurtigt. Så servicen er meget tilfredsstillende, siger Dirk Jürgensen.

AGCO DANMARK A/S

AGCO DANMARK A/S

Stationsparken 37 2. 2600 Glostrup