-30 procent i USA: Vesthimmerlandsk maskinfabrik påvirket af Trump-told
Fransgård Maskinfabrik A/S har tabt 30 procent af sine ordrer i USA det seneste år, og en ny told fra præsident Donald Trump kan betyde, at maskinfabrikkens amerikanske kunder fremover vil takke nej til virksomhedens produkter.

Fransgård Maskinfabrik A/S producerer produkter til markarbejde, skovdrift og vedligehold af veje, og 90 procent af det fremstillede bliver eksporteret. Arkivfoto
Eksporten fra Fransgård Maskinfabrik A/S til USA er faldet med 30-35 procent, siden Donald Trump blev indsats som præsident i januar 2025.
Sådan lyder meldingen fra Jørgen Fransgård, salgsdirektør i Fransgård Maskinfabrik, i et interview med Børsen.
Det vigtigste eksportmarked
Dermed har meget ændret sig i løbet af det seneste år for Fransgård Maskinfabrik, der har base i Farsø i Vesthimmerland.
I mange år har USA været virksomhedens vigtigste eksportmarked, men det er ikke i samme skala som tidligere, og det store fald af ordrer til USA kan falde endnu mere, når januar bliver til februar.
I weekenden skrev Donald Trump på sit sociale medie Truth Social, at varer fra Danmark, Norge, Sverige, Frankrig, Tyskland og Storbritannien vil blive påført en straftold på 10 procent gældende fra 1. februar, hvis der ikke er indgået en aftale om et køb af Grønland.
Den amerikanske præsident truede ligeledes med, at toldsatsen bliver hævet til 25 procent, hvis ikke spørgsmålet om Grønland er løst senest 1. juni.
Dermed vil en virksomhed som Fransgård Maskinfabrik, hvor 90 procent af det fremstillede bliver eksporteret, blive hårdt ramt.
Vilkårlig toldsats
Jørgen Fransgård forklarer til mediet, at det nordamerikanske marked tidligere stod for 15 procent af virksomhedens omsætning. Men efter Donald Trump begyndte at indføre toldsatser, er det faldet til i dag at være 10 procent.
Den største frustration hos Fransgård Maskinfabrik er ifølge Jørgen Fransgård, at man ved at sende en container med maskiner til USA ikke ved, om man bliver pålagt den generelle told på 15 procent eller straftolden på 50 procent.
- Om det bliver den ene eller anden toldsats, er helt vilkårligt, og det er individuelt afhængigt af den person, der sidder i havnen derovre og sætter et stempel på papirerne. Så det er en vanvittig usikker måde at drive forretning på, siger han til mediet.
Derfor frygter Jørgen Fransgård også, at en yderligere told på eksport til USA vil betyde, at virksomhedens amerikanske kunder begynder at takke nej til de vesthimmerlandske produkter.
Omstillet virksomheden
Fransgård Maskinfabrik er langt fra den eneste virksomhed, der har oplevet fald i eksport til USA.
Dansk Industri har i en opgørelse fastslået, at eksporten af industrivarer til USA er faldet i otte ud af ni brancher, når efteråret 2025 er sammenlignet med året før.
I Farsø har nedgangen i eksport til USA imidlertid ikke haft betydning for virksomhedens 40 ansatte.
Jørgen Fransgård forklarer, at man har formået at øge sin omsætning til nabolandene Norge, Sverige og Tyskland, hvilket har betydet, at man har undgået at fyre ansatte.









































