Effektivt Landbrug er i Australien: I dag lørdag er her 46 grader og hård sol
Her i weekenden er Effektivt Landbrugs udsendte på vej i bil fra Perth i det vestlige Australien indover ét af de store landbrugsområder, som nok er vant til varme og tørke. Men mon ikke dagens temperatur alligevel er ude i ekstremerne? Vi spørger én af de danske landmænd, der har valgt at etablere sig her.

Her i weekenden nærmer termometret sig 50 grader i området øst for Perth i det vestlige Australien, hvor Effektivt Landbrugs udsendte er på vej i bil ud at besøge fire danske landmænd.
Her er varmt – virkelig, virkelig varmt.
Forhåbentlig holder bilens klimaanlæg varmen ude i de knap fem timer, som det her lørdag formiddag tager at køre fra kystbyen Perth i Western Australien og de 400 km direkte ind i outbacken til området nær byen Marvel Lock.
Effektivt Landbrug skal i dag finde frem til danske Brian Østergaard, der har etableret sig med et planteavlslandbrug her i det sydvestlige hjørne af Australien.
Vil du læse mere?
Kære læser, denne artikel fra Effektivt Landbrug er låst.
Kvalitetsjournalistik kræver research, ekspertise og adgang til relevante kilder.
Men vi vil rigtig gerne tilbyde dig et digitalt abonnement i 10 uger for kun 10 kroner om ugen.

Læs hele artiklen
Få straks adgang til at læse hele artiklen uden abonnement. Det koster kun 15 kr.
Allerede abonnent? Log ind her