Svineproducenter vil have Højesteret til at prøve aktivistoptagelser
Foreningen er på vej med de sidste papirer til Procesbevillingsnævnet for at få prøvet Østre Landsrets afgørelse om offentliggørelse af skjulte optagelser fra TV 2-dokumentar.
Danske Svineproducenter er undervejs med de sidste papirer til Procesbevillingsnævnet for at søge tilladelse til at få Østre Landsrets kendelse om offentliggørelse af optagelser fremkommet ved indbrug i formanden Jeppe Bloch Nielsens stalde prøvet i Højesteret.
Vil du læse mere?
Kære læser, denne artikel fra Effektivt Landbrug er låst.
Kvalitetsjournalistik kræver research, ekspertise og adgang til relevante kilder.
Men vi vil rigtig gerne tilbyde dig et digitalt abonnement i 30 dage for kun 30 kroner.
Alle podcasts her er fremstillet ved hjælp af kunstig intelligens – både lyd og manuskript. Indholdet bygger på Effektivt Landbrugs egne artikler og er redaktionelt gennemgået.
Dagens avis
Nyeste afsnit
3. oktober 2026
9 min · 2. oktober
Ny gødskningslov rammer markplaner, jurister kritiserer stop for grisestalde, og Danish Crown varsler en stor organisationsændring.
- Vi vil ikke finde os i, at aktivistoptagelser bliver brugt som sandhed. Der er ingen journalistisk eller juridisk kontrol før, under eller efter. Det ønsker vi prøvet i Højesteret, siger Jeppe Bloch Nielsen. Arkivfoto: Morten Ipsen