69 procent starter i landbruget – syv år senere er under halvdelen tilbage
Den næste generation af medarbejdere i landbruget mangler ikke arbejdsmoral. Men de har andre forventninger til et arbejdsliv. Det stiller nye krav til os som ledere.
Alle podcasts her er fremstillet ved hjælp af kunstig intelligens – både lyd og manuskript. Indholdet bygger på Effektivt Landbrugs egne artikler og er redaktionelt gennemgået.
Dagens avis
Nyeste afsnit
3. oktober 2026
9 min · 2. oktober
Ny gødskningslov rammer markplaner, jurister kritiserer stop for grisestalde, og Danish Crown varsler en stor organisationsændring.
Den unge generation af landmænd vil gerne have ansvar, udvikle sig og give den en ekstra skalle, når høsten skal i hus, eller situationen kræver det. Men de vil også have et liv ved siden af arbejdet, lyder det i en kommentar fra business partner Christian H. Vesterager, Hald & Lie. Arkivfoto
Christian H. Vesterager, Business Partner hos Hale & Lie. Foto: Henriette Lemvig