Avlsforening: Holstein-koen skal hjælpe landbrugets grønne omstilling på vej
Dansk Holstein er fortsat landets stærkeste malkerace – både på ydelse og økonomi. Nu skal racen også dokumentere, at den kan være en del af løsningen på klimakrav og dyrevelfærd, lyder det fra avlsforeningen.

Holstein-racen er rygraden i dansk mælkeproduktion – og den skal også vise vejen i klimakampen, fastslog formand Johnny Nielsen ved årsmødet i Dansk Holstein.
- Vi oplever, at mange unge og dygtige mælkeproducenter vælger holstein-koen til. Og det er ikke så mærkeligt, for potentialet er enormt, lød det indledningsvist fra formand Johnny Nielsen i sin beretning på Dansk Holsteins årsmøde fredag formiddag i Rofi-Centret i Ringkøbing.
De unge kommer med ambitioner og er kritiske over for både racens og deres egne præstationer. Det er med til at hæve barren, fremhævede han.
Vil du læse mere?
Kære læser, denne artikel fra Effektivt Landbrug er låst.
Kvalitetsjournalistik kræver research, ekspertise og adgang til relevante kilder.
Men vi vil rigtig gerne tilbyde dig et digitalt abonnement i 30 dage for kun 30 kroner.

Læs hele artiklen
Få straks adgang til at læse hele artiklen uden abonnement. Det koster kun 15 kr.
Allerede abonnent? Log ind her