Der er ikke en Planet B, og vi er nødt til at gøre noget ved klimaforandringerne. Og til det hører fødevareproduktionen, ikke mindst de udledninger af klimagasser, der kommer fra kvægbrug.
Sådan har det lydt i årevis. Senest udgav den grønne tænketank Concito en rapport i august, der konkluderede, at okeskød står for 55 procent af de drivhusgasudledninger, der kommer fra fødevarerne.
Vil du læse mere?
Kære læser, denne artikel fra Effektivt Landbrug er låst.
Kvalitetsjournalistik kræver research, ekspertise og adgang til relevante kilder.
Men vi vil rigtig gerne tilbyde dig et digitalt abonnement i 30 dage for kun 30 kroner.
Alle podcasts her er fremstillet ved hjælp af kunstig intelligens – både lyd og manuskript. Indholdet bygger på Effektivt Landbrugs egne artikler og er redaktionelt gennemgået.
Dagens avis
Nyeste afsnit
16. september 2026
10 min · I dag
Kvælstofregulering kan udløse erstatningskrav, svineproducenter vil sætte treparter på pause, og Gisselfeld skifter direktør.
Det giver ikke mening at give kvægbruget skylden for klimaforandringerne, mener Niels Bastian Kristensen. Arkivfoto: Line Brusgaard
Køer har spist græs og udledt metan i årtusinder, men det er alligevel påfaldende, at det først er de seneste 50 år, at vi har fået klimaforandringer, mener Niels Bastian Kristensen. Arkivfoto; Tenna Bang
Også professor ved Aarhus Universitet, Mette Olaf Nielsen, udtaler kritik af det ensidige fokus på koens rolle i forhold til klimaforandringer. Foto: Line Brusgaard