- Det europæiske slagtesvinemarked er fortsat præget af stigende efterspørgsel op til jul. Mens en del af noteringerne i Centraleuropa stiger markant, er noteringerne i Sydeuropa generelt stabile, meddeler Danske Svineproducenter.
Der er positive takter på det europæiske svinekødsmarked, fremgår det af »Rundt i Europa« fra Danske Svineproducenter.
Den tyske notering har fået endnu et hak opad med 5 eurocent, mens noteringerne i Belgien og Østrig steg med henholdsvis 6 og 5 korrigerede eurocent (cirka 45 og 37 øre). Også den hollandske notering steg med 3 korrigerede eurocent (cirka 22 øre) og ligger nu lidt højere end den korrigerede danske notering.
Vil du læse mere?
Kære læser, denne artikel fra Effektivt Landbrug er låst.
Kvalitetsjournalistik kræver research, ekspertise og adgang til relevante kilder.
Men vi vil rigtig gerne tilbyde dig et digitalt abonnement i 30 dage for kun 30 kr.
Alle podcasts her er fremstillet ved hjælp af kunstig intelligens – både lyd og manuskript. Indholdet bygger på Effektivt Landbrugs egne artikler og er redaktionelt gennemgået.
Dagens avis
Nyeste afsnit
14. oktober 2026
9 min · I går
Fosfor i Vadehavet, juridisk kritik af L5 og grisestop, færre danske æbler og kvælstofkravenes konsekvenser for mælk og klima.
Effektivt Landbrugs Business-redaktion samler op på de vigtigste nyheder på det seneste og vender blikket mod den kommende tid, der ser ud til at byde på mere geopolitisk uro og et nøgleregnskab fra Danish Crown.
Udbuddet af slagteklare grise er generelt ikke særlig stort på tværs af grænserne i EU, og forbrugernes efterspørgsel er højere, end den har været de seneste par år under covid-restriktionerne. Samtidig viser svinekød sig som et godt prismæssigt alternativ til de dyrere kødtyper, meddeler Danske Svineproducenter. Arkivfoto