Markedet for maltbyg har oplevet markante prisfald det seneste år. I Danmark, hvor maltbyg udgør en væsentlig del af bygproduktionen, er priserne faldet fra niveauer over 250 kr./hkg i 2022 til nu omkring 140 kr./hkg.
Det er en kombination af store lagre, høje forventninger til høsten i 2025 og faldende ølforbrug i Europa, der ligger bag udviklingen.
Dette har sat maltbygprisen under voldsomt pres, og maltbygpræmien er faldet til ca. 10 kr./hkg.
Vil du læse mere?
Kære læser, denne artikel fra Effektivt Landbrug er låst.
Kvalitetsjournalistik kræver research, ekspertise og adgang til relevante kilder.
Men vi vil rigtig gerne tilbyde dig et digitalt abonnement i 30 dage for kun 30 kroner.
Alle podcasts her er fremstillet ved hjælp af kunstig intelligens – både lyd og manuskript. Indholdet bygger på Effektivt Landbrugs egne artikler og er redaktionelt gennemgået.
Dagens avis
Nyeste afsnit
26. september 2026
9 min · 25. september
Familie beholder landbrugsjord, kvælstofregler kan bremse jordudtagning, ulvebestanden vokser, og stort grovvaresalg er godkendt.
Overproduktion og lavere efterspørgsel har ført til markante prisfald på maltbyg det seneste år.
Et af de mest iøjnefaldende forhold er, at forbruget af øl i Europa er begyndt at falde. Særligt blandt de yngre ses en tendens til lavere alkoholforbrug, mere varieret smag, alkoholfri drikke og specialprodukter, som ikke nødvendigvis baseres på traditionel byg.
Figuren viser samlet ølforbrug i Danmark siden 2016. Ølforbruget er let stigende fra 2023 til 2024.