Hvis prisen for rapsfrø på MATIF kan fastholde det aktuelle brud af historiske rekorder i opadgående retning, så ser det godt ud for danske rapsproducenter. Men træerne vokser som bekendt ikke ind i himlen.
Teknisk set så betyder det aktuelle brud som rapsprisen på MATIF laver lige nu, op over 605 euro pr. ton, at rapsprisen bekræfter den optur, der satte ind tilbage i juni måned, hvor vi ellers normalt ser et høstpres på rapsprisen her i Europa. Tilbage i juni måned var prisen for rapsfrø på MATIF nede og runde et lavpunkt i 475 euro pr. ton. Der har med andre ord været tale om en markant prisstigning for rapsprisen på MATIF henov
Vil du læse mere?
Kære læser, denne artikel fra Effektivt Landbrug er låst.
Kvalitetsjournalistik kræver research, ekspertise og adgang til relevante kilder.
Men vi vil rigtig gerne tilbyde dig et digitalt abonnement i 30 dage for kun 30 kroner.
Alle podcasts her er fremstillet ved hjælp af kunstig intelligens – både lyd og manuskript. Indholdet bygger på Effektivt Landbrugs egne artikler og er redaktionelt gennemgået.
Dagens avis
Nyeste afsnit
16. september 2026
10 min · I dag
Kvælstofregulering kan udløse erstatningskrav, svineproducenter vil sætte treparter på pause, og Gisselfeld skifter direktør.
MATIF-rapsfrø i euro pr. ton
Prisen for rapsfrø på den ledende europæiske afgrødebørs MATIF bryder netop nu med historiske prisrekorder i 605 euro pr. ton. Teknisk set betyder det, at næste mål nu ligger oppe i 735 euro pr. ton.