Ølgod Maskinforretning er igen i fuld drift efter branden i 2023, der lagde virksomheden i ruiner. Primo 2025 åbnede forretningen i helt nye rammer, og nu markerer man et nyt kapitel med åbent hus for kunder og samarbejdspartnere.

Ifølge daglig leder Steen Olesen handler arrangementet både om at samle de lokale kunder og om at genoptage en tradition, som mange forbinder med maskinforretningen.

- Vi har mange loyale kunder i lokalområdet, som plejer at kigge forbi til en snak om maskiner. Samtidig har vi kunder fra hele landet – især omkring vores specialprodukter – så det plejer at blive en rigtig god dag, siger han.

På programmet er traktorer, redskaber, gode tilbud, maskinsnak og uformel stemning med pølser og kaffe.

Nye redskaber og fokus på hegnspleje

Ølgod Maskinforretning drives i tæt samarbejde med Brørup Traktor- & Maskincenter, som blandt andet er kendt for Deutz-Fahr og import af redskaber fra Mandam, Major og Schuitemaker.

Senest er sortimentet udvidet med hegnsklippere og grensave fra den spanske producent Osmaq. Ifølge Steen Olesen er redskaberne målrettet landmænd, der ønsker en enkel og økonomisk løsning til hegnspleje.

Flere af modellerne kan monteres direkte på frontlæsser eller i frontliften på traktoren, hvilket kan gøre investeringen mere overkommelig end en traditionel armklipper.

Deutz-Fahr fylder på dagen

Deutz-Fahr bliver også et centralt indslag på åbent hus. Forretningen samler et bredt udvalg af traktorer i Ølgod, så kunderne kan se flere modeller samlet ét sted.

- Vi kan ikke vise hele modelprogrammet fra 51 til 336 hk, men vi sørger for et solidt udsnit. Og som altid har vi fair priser – så hvis nogen vil have en ny traktor klar til forårsarbejdet, er vi klar til at handle, siger Steen Olesen.

Maskiner