Der er tæt mellem papkasserne på lageret hos Thomas Birkballe. Røde DCK-kasser ligger stablet under tagspærene, og på gangarealerne står robotplæneklippere, batteriværktøj og haveredskaber klar til at komme videre ud til forhandlerne.

For den tidligere salgschef i maskinbranchen er lageret ikke bare et udtryk for en ny produktlinje. Det er en del af en forretning, der på få år er vokset fra import af robotplæneklippere til nu at omfatte elværktøj, have-/parkmaskiner, service og udlejning.

- Vi har et varelager på fem millioner kroner i robotplæneklippere, elværktøj og haveredskaber. Det gør os leveringsdygtige fra dag til dag, siger Thomas Birkballe.

Fra Mammotion til NexLawn

Thomas Birkballe er ikke ny i maskinbranchen. Han begyndte som elev hos grossistfirmaet V. Sørensen i Aalborg i 1997, var siden med til at starte Pöttinger op i Danmark og har blandt andet været hos DanCorn og som salgschef hos HCP. De seneste tre år har han drevet MowTech fra hjembyen Mørke.

MowTech blev oprindeligt bygget op omkring import af robotplæneklippere. Første produkt var Mammotion, men samarbejdet ophørte ved udgangen af 2025 efter ændringer i leverandøraftalen. Det betød, at Thomas Birkballe skulle ud at finde et nyt produktprogram.

Valget faldt på NexLawn, som han beskriver som et professionelt kinesisk have-/parkprogram med robotplæneklippere og smarte haveredskaber til både private og kommuner.

- Vores nye NexLawn-produkt er et topprofessionelt kinesisk have-/parkprogram, der dækker stort set ethvert behov for både private og kommuner, forklarer han.

DCK skal ud gennem forhandlerne

Samtidig har Thomas Birkballe etableret Pro-Tools som officiel dansk distributør af DCK, der hører under kinesiske Dong Cheng. Sortimentet spænder fra professionelt elværktøj til haveværktøj og robotplæneklippere.

Ifølge Thomas Birkballe er elværktøj et marked med betydelig volumen i Danmark. Det var en af årsagerne til, at DCK blev taget ind i porteføljen.

- Der er et stort marked for elværktøj i Danmark, da omsætningen sidste år var tre milliarder kroner. Det var en af grundene til, at vi tog det ind. Elværktøjet sælges under brandet DCK, og det er et højkvalitetsprodukt, som vi ser et stort potentiale i, siger han.

Dong Cheng producerer alle dele af komponenterne til sine produkter – fra motorerne og ned til de mindre dele i værktøj og robotplæneklippere. Thomas Birkballe lægger vægt på, at importopgaven ikke kun handler om at få varerne til Danmark, men også om at opbygge et eftermarked.

- Vi har eneforhandling af både DCK og NexLawn i Danmark og har ansvaret for salg, service og eftermarked, siger han.

Forhandlernettet er allerede i gang med at blive etableret. I øjeblikket tæller det 10 professionelle have-/parkforretninger, der sælger både DCK-produkterne og NexLawn-maskinerne. Ambitionen er at bygge videre med forhandlere, der kan rådgive kunderne og samtidig håndtere serviceopgaverne tæt på brugerne.

Solgte 3.500 robotklippere

Selv om leverandørskiftet har været en stor opgave, bygger den nye satsning på erfaringer fra et marked, hvor MowTech allerede har fået godt fat. Sidste år omsatte virksomheden for 30 millioner kroner og solgte 3.500 robotplæneklippere.

- Vi beskæftiger otte ansatte, og vi har brugt de seneste år på at opbygge viden om robotplæneklippere, opsætning, service og reservedele. Det er den erfaring, vi nu tager med ind i både NexLawn og DCK, siger Thomas Birkballe.

Med de to kinesiske produktlinjer arbejder han på at positionere virksomheden bredere end ren import. Forretningen skal kunne levere varer fra dag til dag, men også kunne bistå forhandlerne, når produkterne skal sættes op, serviceres og holdes i drift.

Robotklippere på abonnement

Den tredje del af satsningen er Robotservice, som blev etableret 1. januar. Her tilbydes robotplæneklippere på abonnement til kunder, der vil have en robot i haven uden selv at stå for installation, service og vinteropbevaring.

Konceptet er enkelt. Robotservice leverer og installerer robotten, sørger for opsætning og tager den ind om vinteren til service og knivskift. Hvis robotten går i stå i sæsonen, er reparation og udskiftning af dele også en del af løsningen.

Prisen starter ved 350 kroner om måneden inklusive moms for en robot til arealer op til 500 kvadratmeter.

For Thomas Birkballe hænger de tre selskaber sammen. MowTech giver erfaringen med robotplæneklippere. Pro-Tools skal løfte DCK ind på det danske marked. Og Robotservice skal gøre robotklipperen til en serviceydelse frem for et engangskøb.

- Det handler om at være tæt på markedet. Kunderne skal kunne få produkterne hurtigt, forhandlerne skal have support, og brugerne skal have en løsning, der virker, siger Thomas Birkballe.

Maskiner