Myte #2 om pløjefri dyrkning: Pløjefri dyrkning giver dårlig økonomi
Der vil som udgangspunkt være mellem 200-300 kroner i besparelse pr. hektar ved at lægge om til pløjefri dyrkning. I nogle år vil der være markant større besparelser, hvis det for eksempel betyder forskellen på at kunne bjerge sine afgrøder eller ej. Det vurderer planteavlskonsulent og PløjefriRådgiver, Niels Holmgaard, Sagro.

Udbytterne er det samme, med en stigende tendens, men omkostningerne er reduceret, siden Christian Vinther (tv.) gik over til pløjefri dyrkning med sin rådgiver Niels Holmgaard, Sagro, på sidelinjen. Fotos: Anne Kjærsgaard Krogh
Materialet er lavet i samarbejde mellem FRDK og Effektivt Landbrug.
Der går hårdnakkede rygter om, at pløjefri landmænd har en dårlig økonomi. Planterådgiver og PløjefriRådgiver Niels Holmgaard ved godt, hvor den myte kommer fra.
Vil du læse mere?
Kære læser, denne artikel fra Effektivt Landbrug er låst.
Kvalitetsjournalistik kræver research, ekspertise og adgang til relevante kilder.
Men vi vil rigtig gerne tilbyde dig et digitalt abonnement i 10 uger for kun 10 kroner om ugen.

Læs hele artiklen
Få straks adgang til at læse hele artiklen uden abonnement. Det koster kun 15 kr.
Allerede abonnent? Log ind her