Nu er det teknisk muligt at enkorns-så i praksis. VKST har gennemført en forsøgsserie for at be- eller afkræfte, om der kan opnås økonomiske fordele. Og konklusionen er klar: Der er ingen sparet udsæd, ej heller hævet udbytte.
- I teorien er det en fordel for udviklingen af den enkelte plante, at plantebestanden fordeles jævnt over areal og ikke så ujævnt, som det ofte også ses efter en moderne radsåmaskine, siger planteavlskonsulent Jakob F. Kjærsgaard, VKST, og understreger, at de oplagte fordele kan være sparet udsæd og et direkte merudbytte.
- Og udsædsbesparelsen er især interessant, hvis dyrkningen af hybridsorter vinder indpas, da udsæden h
Vil du læse mere?
Kære læser, denne artikel fra Effektivt Landbrug er låst.
Kvalitetsjournalistik kræver research, ekspertise og adgang til relevante kilder.
Men vi vil rigtig gerne tilbyde dig et digitalt abonnement i 30 dage for kun 30 kroner.
Alle podcasts her er fremstillet ved hjælp af kunstig intelligens – både lyd og manuskript. Indholdet bygger på Effektivt Landbrugs egne artikler og er redaktionelt gennemgået.
Dagens avis
Nyeste afsnit
16. september 2026
10 min · I dag
Kvælstofregulering kan udløse erstatningskrav, svineproducenter vil sætte treparter på pause, og Gisselfeld skifter direktør.