Fynsk kartoffeleventyr skal stå på to ben
En kombination af forarbejdede stivelseskartofler og hestebønner skal danne grundlag for en 500 millioner kroners investering i en fabrik på Fyn. Og løfte op imod 300 planteavleres økonomi markant.

Interessen for en fynsk kartoffelmelsproduktion er stor. På onsdagens informationsmøde var omkring 200 interesserede mødt op hos Centrovice i Vissenbjerg. Fotos: Jacob Lund-Larsen
Et nyt, fynsk eventyr er i sin vorden. Heltene i den nye fortælling kan blive 150-300 landmænd med tilsammen 5.200 hektar stivelseskartofler i jorden og et lige så stort areal med proteinrige hestebønner.
Modsat i Jylland, hvor produktionen af Danmarks kartoffelstivelse foregår i dag, lægger fynboerne nemlig op til at bygge et fabriksanlæg, der skal kunne håndtere både kartofler og hestebønner. Begrundelsen er, at fabrikskampag
Vil du læse mere?
Kære læser, denne artikel fra Effektivt Landbrug er låst.
Kvalitetsjournalistik kræver research, ekspertise og adgang til relevante kilder.
Men vi vil rigtig gerne tilbyde dig et digitalt abonnement i 10 uger for kun 10 kroner om ugen.

Læs hele artiklen
Få straks adgang til at læse hele artiklen uden abonnement. Det koster kun 15 kr.
Allerede abonnent? Log ind her