Der var ros fra fødevareminister Jacob Jensen (V), da han i denne uge var på besøg hos initiativtagerne til den kommende biogene energipark, Agri Energy Slagelse.
Mandag svingede ministerbilen med fødevareminister Jacob Jensen (V) ind på Flemtoftegården i Fuglebjerg. Her mødte han Lars Andersen og Christian Duus Olesen, der er frontløbere for den biogene energipark, Agri Energy Slagelse, der både skal producere biogas, men også biokul.
Det er planen, at anlægget skal modtage en kvart million tons biomasse om året, og at aktiviteterne på anlægget skal kunne reducere udledningen af klimagasser med op mod 500.000 tons CO2-ekvivalenter.
Vil du læse mere?
Kære læser, denne artikel fra Effektivt Landbrug er låst.
Kvalitetsjournalistik kræver research, ekspertise og adgang til relevante kilder.
Men vi vil rigtig gerne tilbyde dig et digitalt abonnement i 30 dage for kun 30 kroner.
Alle podcasts her er fremstillet ved hjælp af kunstig intelligens – både lyd og manuskript. Indholdet bygger på Effektivt Landbrugs egne artikler og er redaktionelt gennemgået.
Dagens avis
Nyeste afsnit
26. september 2026
9 min · 25. september
Familie beholder landbrugsjord, kvælstofregler kan bremse jordudtagning, ulvebestanden vokser, og stort grovvaresalg er godkendt.
Smilene var store og samtalen konstruktiv, da fødevareminister Jacob Jensen i denne uge besøgte Lars Andersen og Christian Duus Olesen for at høre om planerne for Agri Energy Slagelse. Privatfoto