Danpo efterlyser minkavlere til kyllingeproduktion
En af Danmarks største kyllingeproducenter, Danpo A/S, ser ind i en fremtid, hvor man kan få svært ved at følge med i den stigende efterspørgsel på velfærdskyllinger. Nu vil man invitere minkavlere til informationsmøder med henblik på at rekruttere nye producenter.

Haller som denne, der tidligere har været brugt til minkavl, kan muligvis blive brugt til kyllingeproduktion i fremtiden. Danpo inviterer i hvert fald tidligere minkavlere til to informationsmøder, hvor de kan høre om mulighederne for at omlægge til kyllingeproduktion. Foto: Arkiv
Mere end et tusind minkavlere fik hevet brødet ud af munden, da regeringen i november 2020 besluttede at aflive alle landets mink under corona-pandemien. Lige siden har erhvervets fremtid været usikker – men nu ønsker fjerkrækoncernen Danpo at tilbyde interesserede minkavlere et nyt job, hvor de kan fortsætte som selvstændige landmænd.
Vil du læse mere?
Kære læser, denne artikel fra Effektivt Landbrug er låst.
Kvalitetsjournalistik kræver research, ekspertise og adgang til relevante kilder.
Men vi vil rigtig gerne tilbyde dig et digitalt abonnement i 10 uger for kun 10 kroner om ugen.

Læs hele artiklen
Få straks adgang til at læse hele artiklen uden abonnement. Det koster kun 15 kr.
Allerede abonnent? Log ind her