Korn- og foderstofvirksomheden Brødr. Ewers A/S øger nu kapaciteten på afdelingen i Venslev ved Skibby markant med byggeri tre nye store siloer til opbevaring af i alt 13.500 ton korn. De to af siloerne var klar allerede her til høst, og dermed kan Brødr. Ewers A/S tilbyder endnu bedre service til landmændene, sikrer kvaliteten og optimere transporten, oplyser afdelingsleder Jan Nielsen, Venslev.

Sjælland har generelt overskud af korn, og Brødr. Ewers A/S er med til at flytte korn fra øst til vest på landevejen og til søs via havnen i Kyndby samt fra afdelingen i Tureby via havnen i Køge.

Et klart signal i markedet

Nybyggeriet er et signal om, at Danmarks største privatejede grovvareselskab er veletableret øst for Storebælt og øger aktiviteterne gennem organisk vækst. Brødr. Ewers A/S kom til Sjælland i 2012 i lejede lokaler og købte for to år siden HC Handelscenter A/S, som med en årlig grovvareomsætning på ca. 300 mio. kr. spillede en vigtig rolle på det sjællandske
grovvaremarked.

Full-line selskab

Indtil da havde Jan Nielsen opkøbt korn for Brødr. Ewers A/S fra sit kontor på hjemmeadressen:

- Vi satte flagstangen ned her i Venslev og er i dag et full-line grovvareselskab med kontorer og lager. Vi håndterer kornprodukter og renser og opsækker træpiller, håndterer og sælger gødning og planteværn samt har kapacitet til en årlig produktion af 50.000 ton foder til kvæg og svin til salg øst for Storebælt, siger Jan Nielsen.

- Vi producerer GMO-frit kvægfoder og har en stigende omsætning inden for økologi, og vi pakker og leverer en meget stor del af vores gødning i 750 kg bigbags, siger Jan Nielsen.

Hurtig ekspedition i travl tid

Han forklarer, at Brødr. Ewers leverer overalt øst for Storebælt, men at der naturligt er en stor koncentration af kunder i Hornsherred. Mange landmænd vælger selv at køre afgrøder til anlægget i Venslev, og to brovægte samt gode faciliteter til aflæsning af korn ved siloerne sikrer hurtig ekspedition i en travl tid.

- Mange landmænd kommer forbi og køber varer. Vi har åbent seks dage i ugen, og afdelingen er altid betjent af to medarbejdere. At have en afdeling, hvor kunderne er, er afgørende for os. Nærheden betyder meget for landmændene, forklarer Jan Nielsen.

Udvider kapaciteten

De tre nye siloer har hver især en kapacitet på 4.500 ton og hvert sit indtag af korn, og kvaliteten er sikret med ny teknologi til tørring og beluftning af korn. Jan Nielsen fortæller, at afdelingen beskæftiger op til 18 medarbejdere, og de sikrer god service, fleksibilitet, at kunden er i centrum og godt købmandskab. Det er nogle af grundværdierne, som ligger forankret i Brødr. Ewers A/S, fortæller jan Nielsen.

Oplever stigende interesse

Han har 35 års erfaring som grovvaremand på Sjælland:

”Kunden er i centrum, og der er meget kort kommandovej i selskabet. Det er en meget klar styrke. Vi har desuden nogle tidssvarende faciliteter, der giver gode muligheder for at udvikle virksomheden, og vi oplever en stigende interesse blandt landmændene for at handle med os,” siger Jan Nielsen.

Glade for stærk konkurrence

- De sjællandske landmænd anerkender, at vores tilstedeværelse sikrer en stærk konkurrence på grovvaremarkedet. De er glade for, at der flere aktører på markedet, og jeg er tilfreds med, at vi kan konkurrere på både service, kvalitet og pris til gavn for vores kunder, siger Jan Nielsen.