Erik Poulstrup bliver Nordjyllands Landbrugsskoles nye forstander. Han skal lede de 50 medarbejdere og de mange elever.
Erik Poulstrup er 41 år gammel. Han har gennem de seneste seks år som konsulent drevet en række virksomheder, blandt andet indenfor landbruget. Hans faglige baggrund er som forstkandidat og EU jurist, og han har efteruddannelse indenfor ledelse.
De seneste syv år har Erik Poulstrup været ekstern underviser i ledelse på Nordjyllands Landbrugsskole og er derfor et kendt ansigt for skolens medarbejdere.
Indtil oktober gennemføres et glidende generationsskifte med skolens nuværende forstander Niels Quist.
Alle podcasts her er fremstillet ved hjælp af kunstig intelligens – både lyd og manuskript. Indholdet bygger på Effektivt Landbrugs egne artikler og er redaktionelt gennemgået.
Dagens avis
Nyeste afsnit
6. oktober 2026
10 min · I går
Krav om undersøgelse af grisestop, debat om spildevand, ris på våd tørvejord og de første jordkøb til en ny skov ved Roskilde.