Landbrug & Fødevarer: Danmark sakker bagud på vækst
Det danske BNP steg 0,4 pct. i 3. kvartal og BNP-væksten i forhold til samme kvartal sidste år er på blot 1,2 pct, hvilket ifølge Frank Øland fra Landbrug & Fødevarer er for lavt.
Tallene viser, at dansk BNP steg 0,4 pct. i 3. kvartal. BNP-væksten i forhold til samme kvartal sidste år er på blot 1,2 pct. Det private forbrug var helt uændret i 3. kvartal og investeringerne faldt en anelse. Til gengæld er der vækst i den offentlige sektor. Det understreger, at det danske opsving desværre ikke har megen saft og kraft.
Ledigheden var samtidig uændret på 4,2 pct. i oktober.
Der er behov for reformer
- Den beskedne BNP-vækst kombineret med lav ledighed understreger behovet for reformer, der kan skabe plads til yderligere vækst. Det kan gøres ved at øge produktiviteten og arbejdsudbuddet. En lempeligere finanspolitik er derimod ikke løsningen. Det vil blot skabe flaskehalse og arbejdskraftsmangel. Men der er stadig mange håndtag at skrue på. Vi foreslår blandt andet, at uddannelsessystemet i højere grad målrettes erhvervslivets behov, at det bliver mere attraktivt at investere i Danmark og, at flere hænder tager en tørn på arbejdsmarkedet, blandt andet ved at skatten sættes ned og flere flygtninge kommer i arbejde, siger Frank Øland.





































