Arla indgår et nyt joint venture med Dairy Farmers of America (DFA) om etableringen af et mindre produktionsanlæg for cheddarost i USA. 

I deres første samarbejde nogensinde vil de to landmandsejede andelsselskaber undersøge, om der er et marked for premium-cheddar på verdens største ostemarked.

En tredjedel af den ost, de amerikanske forbrugere køber, er cheddar.  Hvis man gerne vil købe cheddar, hvor producenten bruger mælk af den højeste kvalitet på markedet og har forpligtet sig til ikke at bruge væksthormoner eller kunstige ingredienser, er udvalget imidlertid begrænset.

 - Sammen med Dairy Farmers of America og otte af deres landmænd, som skal stå for leveringen af den rå mælk, vil vi undersøge mulighederne for at tilføre disse kvalitetsstandarder til cheddarkategorien gennem vores Arla® brand. Det vil gøre os mere attraktive for detailhandelen, hvis vi har cheddar i det amerikanske sortiment, og dermed kan vi øge salget af vores europæiske produkter fremstillet af vores ejeres mælk, fortæller Peder Tuborgh, adm. direktør i Arla Foods, i en pressemeddelelse fra Arla.

 - Vi er glade for at have indgået dette samarbejde med Arla. Arla og DFA ønsker begge at levere produkter af højeste kvalitet til forbrugerne på basis af mælk fra mælkeproducenter, som driver deres landbrug på en bæredygtig og transparent måde, siger Rick Smith, administrerende direktør i DFA.

En del af joint venture-aftalen går ud på at etablere et produktionsanlæg i den vestlige del af staten New York, hvor også de otte gårde, der leverer den rå mælk, ligger. Landmændene, som alle er medlemmer af DFA, skal årligt levere omkring 70.000 tons rå mælk, som opfylder kvalitetsstandarder, som dem, der er opstillet i Arlas eget kvalitetssikringsprogram Arlagården®. Det amerikanske marked har en meget restriktiv kvoteordning for import af cheddar. Dermed har Arla begrænsede muligheder for at importere europæisk cheddar, og derfor er det en bedre idé at satse på lokal produktion baseret på amerikansk mælk. Den fælles investering er 58 millioner USD (53 milllioner euro), heraf star Arla for 20 procent svarende til 11,6 millioner USD (10,3 millioner euro).

Mål om at blive blandt de 10 største ostebrands

Det amerikanske marked er en af seks fokusregioner i Arlas strategi "Good Growth 2020". Målet er at blive blandt de ti største aktører inden for ost på detailmarkedet. Et vigtigt element er at udbygge forretningen fra delikatessen til den almindelige mejerihylde, hvor 92 procent af den amerikanske detailhandels ostesalg foregår.  Arla i USA har for nylig lanceret en Arla® flødeost, som skiller sig ud ved at være uden væksthormoner, kunstige ingredienser og smagsstoffer.

- Amerikanerne efterspørger i stigende grad sunde fødevarer, som de kan føle sig trygge ved at spise og servere for familien. Den position, vi har skabt for Arla®-brandet, er netop kendetegnet ved autenticitet, transparens og fantastisk smag. Det er en attraktiv position, som i øjeblikket ikke findes i stor stil hverken på mejerihylden og eller i cheddarost-kategorien. Vores forventning er, at de nye cheddarprodukter også kan bane vejen for vores flødeost og andre af Arlas produkter, forklarer Don Stohrer Jr., som står i spidsen for Arla Foods USA.  

DFA får ledelsesansvaret og vil eje 70 procent af joint venture-selskabet, mens Arla ejer 20 procent, og de otte landmænd, der leverer mælken, ejer 10 procent. Joint venture-selskabet forventes at få 30 medarbejdere.

 Etableringen af produktionsanlægget går i gang i efteråret 2016, og produktionen forventes at starte i efteråret 2017.

Fakta om Arla Foods USA

  • Omsætning i 2015: 123 mio. euro (en stigning på 14 procent fra 108 millioner euro i 2014)

  • I den nye Strategi 2020 satser Arla på at fordoble sin omsætning fra salget af forbrugerprodukter i USA inden 2020 (ifht 2014-niveau).

  • Arla sælger aktuelt følgende produkter i USA under Arla® brandet: Havarti, Gouda, Meunster og Fontina, som fremstilles lokalt på Arlas mejeri i Hollandtown, Wisconsin, samt importeret flødeost fremstillet i Holstebro af danske ejeres mælk. Flødeost er et nyt stort satsningsområde for Arla Foods USA, som blev lanceret på markedet i slutningen af 2015.

  • Arla Foods USA's portefølje af importerede produkter omfatter også Castello® oste inkl. premium-cheddar fra Storbritannien til delikatessen samt Lurpak® og Puck® (sælges hovedsageligt i etniske butikker til arabisk-amerikanske forbrugere).

Fakta om Dairy Farmers of America

  • Dairy Farmers of America (DFA) er et nationalt marketingkooperativ, som arbejder for sine mere end 14.000 medlemmer fordelt på 9.000 gårde i hele USA.

  • Andelsselskabet indvejer årligt 27,8 millioner tons mælk og har en markedsandel på 3,7 procent af den globale mælkeproduktion. Det gør selskabet til verdens største.

  • DFA er en af landets mest alsidige producenter af mejeriprodukter, fødevarekomponenter og ingredienser og er førende inden for produktion og emballering af langtidsholdbare mejeriprodukter. Hvis du gerne vil vide mere, kan du gå ind på www.dfamilk.com.