Del af Syd- og Sønderjylland betegnes som ”suspekt”
Det kræver en negativ laboratorieanalyse for Rhizomania, hvis kartoffelavlere vil eksportere til visse lande
Fund af virussygdommen Rhizomania i Jylland i 2012 gjorde, at ”Danmark vest for Storebælt” mistede sin status som Rhizomania-fri region.
Derfor er det som udgangspunkt ikke muligt at omsætte og eksportere læggekartofler fra 2013-avlen til områder i EU med beskyttet-zone-status eller til tredjelande med krav om frihed for Rhizomania. Det oplyser NaturErhvervstyrelsen.
Men ifølge styrelsen er der velbegrundet formodning om, at det er et meget begrænset område i Jylland, hvor der kan forekomme Rhizomania.
Derfor er det blevet besluttet at definere en region i Syd- og Sønderjylland som ”suspekt for Rhizomania”.
Er man kartoffelavler i dette område – og ønsker at omsætte og eksportere kartofler til beskyttede zoner og tredjelande – skal man derfor have en jordprøvetagning og laboratorieanalyse for Rhizomania med resultatet ”ikke-påvist”.
Det er godkendt, at man fra øvrige dele af Jylland kan omsætte og eksportere 2013-avlen til beskyttede zoner og tredjelande.
Reglerne gælder kun avlen fra 2013.
Den Rhizomania-suspekte region er ifølge NaturErhvervstyrelsen defineret som følgende postnummerområder:
6040
Egtved
6051 Almind
6052 Viuf
6000
Kolding
6091 Bjert
6092 Sønder Stenderup
6093 Sjølund
6094 Hejls
6070 Christiansfeld
6100 Haderslev
6200 Åbenrå
6230 Rødekro
6580 Vamdrup






































