Hos Kim Møller Christensen, Tjørnelund I/S ved Grenå steg antal fravænnede grise med to stk. på blot seks uger efter at medarbejderne fik besøg af en rådgiver, der giver anderledes rådgivning. Første besøg var i december, og allerede midt i januar kunne der konstateres, at antallet af fravænnede grise var steget med to - fra 10,5 til 12,5 fravænnede grise pr. kuld.

Den positive ændring skyldes anderledes rådgivning fra den 33-årige, nyklækkede svinerådgiver Katarina Dominiak fra LandboMidtØst, der går ind for hyppige besøg med tæt opfølgning og aktiv deltagelse i stalden.

Kim Møller Christensen ringede til Katarina Dominiak først i december. Han havde brug for, at andre øjne kikkede ind i farestalden, idet han ikke mente, der blev fravænnet nok grise i den 840-so store besætning.

- Jeg var ganske nystartet, og skulle egentlig vente på at komme med en kollega ud på de første rådgivningsbesøg, men jeg kunne ikke vente med at gå i gang, så jeg sprang selv ud i det, fortæller Katarina Dominiak.

For Katarina Dominiak var det tydeligt, at der ikke blev lagt nok grise til søerne selvom søerne har store kuld ved fødslen, så mente hun, at man ikke var gode nok til at få kuldudjævnet grisene efter størrelse.

Det påpegede hun ved det første besøg og fortalte, hvordan hun syntes, at det skulle gøres, og allerede seks uger efter havde det givet en gevinst på to grise pr. kuld i gennemsnit.

- Jeg havde en ide om, at min rådgivning skulle være anderledes med praktisk deltagelse, hyppige og flere opfølgende besøg, og det var Kim heldigvis indforstået med.

- Du kan fravænne omkring to-tre grise ekstra pr. årsso ved at optimere rutinerne omkring kuldudjævning, opsamlingssøer og ammesøer, hævder Katarina Dominiak.

- En besætning med 800 årssøer og salg af syvkilos grise, der øger antallet af fravænnede grise pr. årsso fra 25 til 27 grise får en ekstra indtægt på omkring 300.000 kroner årligt, argumenterer hun, og Kim Møller Christensen er enig.

For ham er det ikke en hurdle at invitere konsulenten så mange gange indenfor i stalden.

- Når bare man kan se en effekt, så kan det jo sagtens betale sig, påpeger han.

Læs artiklen i sin helhed i Effektivt Landbrug fredag 28. marts.