Fugleinfluenzaens hærgen blandt fugle og fjerkræ i foråret var en traurig oplevelse. Ikke mindst for landets fjerkræavlere. Både de professionelle og hobbyavlerne måtte notere tab og må nu til at leve med en yderligere usikkerhed om fremtiden.

For nogle fjerkræavlere har det betydet et farvel til erhvervet, men for det unge par Annika og Lars Mogensen på Stærbakkegaard har forårets oplevelser nærmest betydet et vendepunkt i deres tilværelse. De vil nu investere og udbygge deres produktion af ænder, gæs og vildænder på en sådan måde, at julegåsen og juleanden ikke blot er sikret i år, men også i årene fremover.

Annika Mogensen fortæller, at der efterhånden er mange private kunder, der finder vejen med det særprægede navn Høje Dong til Stærbakkegaard i Stenstrup, hvor de gør deres indkøb af ænder og gæs i parrets gårdbutik.

- De fleste kunder, vi har, kommer, fordi de har hørt om os fra andre kunder, siger Annika. Vi annoncerer lidt i Fyns Amts Avis og i Svendborg Ugeavis, men mund til mund-metoden ser ud til at virke bedst.

- Vi har et stigende salg af det frosne fjerkræ. Folk er blevet meget mere kvalitetsbevidste, og vi har ikke oplevet, at fugleinfluenzaen har skræmt folk fra at spise vore ænder og gæs. Stærbakkegaard var i den zone med restriktioner, fordi man andre steder på egnen havde fundet fjerkræ med fugleinfluenza, men vi var heldigvis ikke selv ramt af det.

- Da restriktionerne kom i marts, måtte vi have vore gæs og ænder på stald, fortæller Lars Mogensen. Det havde vi ikke kapacitet til selv, men ved gode naboers hjælp så lykkedes det. Gæssene, som ellers er ret robuste, brød sig ikke om at komme i stald, og der gik en del til. De fortsatte med at lægge æg, men æggene var overvejende golde, så også her måtte vi notere et tab.

- Vildænderne var på stald, men netop vildænderne skulle efter myndighederne anvisninger lukkes ud. Fødevareregion Odense var her to gange og tog en masse blodprøver, men fandt heldigvis ikke smitte. Det var selvfølgelig meget bøvlet, og det har da også kostet omkring 100.000 kroner i mindre omsætning, vurderer den midtfynske fjerkræavler.

- Da det stod på, måtte vi bestille net til overdækning af voliererne. Nettene fik vi så i sidste uge - flere måneder efter, at det hele var afblæst. Så det har også kostet både direkte og indirekte.

Lars Mogensen nævner, at der i begyndelsen af influenza-perioden var en del forvirring om de retningslinjer, som fødevareregionen udstedte. Men han synes alt i alt, at samarbejdet har været godt, og i hvert fald har det været lærerigt for alle parter.

Lars Mogensen, der er 33 år, tror på fremtiden som avler af ænder og gæs, og han har planer for en udbygning af produktionen i 2007. Det er hans mål at komme op på ca. 40.000 vildænder til udsætning i vådområder. Han har en kundekreds af jægere og jagtkonsortier, så den del ligger stort set i faste rammer.

- Vi kunne også tænke os at producere ca. 2.000 gæs og 10.000 ænder eller flere til konsum, siger Lars Mogensen videre. Vi får i dag slagtet dyrene i Tyskland, det er både godt og forholdsvis billigt, når man ser bort fra transportomkostningerne. Så jeg håber på, at vi kan få et slagteri noget nærmere, nu vi påtænker at øge produktionen.

- Det hører også med til vores planer at udvide gårdbutikken med et decideret kølerum til afløsning af vores kummefrysere. Med en udvidelse kan vi også få andre varer ind end vore egne produkter.

På Stærbakkegaard laver man det hele selv. Både gæssene og ænderne er avlsdyr. Æggene indsamles og danner grundlag for den fortsatte produktion. For gæssenes vedkommende er der tale om den såkaldte gammel landrace-gås. For ændernes vedkommende det Peking-and og Cherry Valley.

- Vi har foretaget krydsning af den hvide Peking og den franske Berbery race, fortæller Lars Mogensen. Det giver en and, der minder om den ligeledes franske Mullard-and, som har lidt mindre fedt og lidt mere kødfylde. Den smager godt, og den er kunderne glade for.

Lars Mogensen overtog Stærbakkegaard fra sine forældre i 1999. Ved siden af fjerkræavlen driver han en maskinstationsvirksomhed og en svineproduktion. Til gården hører der 15 hektar samt en del forpagtet jord.

- Det er fjerkræproduktionen, vi vil satse på i årene fremover. Der er ikke megen fortjeneste at hente ved at drive maskinstation, siger Lars Mogensen, men vi har maskinerne og en kundekreds, som skal passes. Svineproduktionen vil ikke blive udvidet. Jeg har det bedst med arbejde ude i det fri, og det glæder jeg mig til at kunne gøre endnu mere end hidtil.

TEKST & FOTO: LEIF HANSGAARD