I morgen starter sidste kampagne
(LANDBRUG FYN) Den flotte sensommer kunne ellers have sikret endnu mere sukker i de fynske roer, men det har Danisco i Assens ikke tid at vente på. Tirsdag holdes stormøde i Vissenbjerg om pramsejladsen til Lolland.
Allerede i morgen torsdag indleder Danisco Sugar årets sukkerroekampagne i Assens, mens de to øvrige sukkerfabrikker på Lolland-Falster først startes op i næste uge. Som bekendt lukkes den fynske fabrik ned for bestandigt med virkning fra 1. december i år, og derfor har Danisco travlt med at komme i gang.
Og det til trods for, at roerne her i det flotte sensommervejr med stadig fugtighed i jorden efter de store mængder nedbør i august gror, som de var »betalt for det«. Tilmed topper de fynske roer i årets prøveoptagninger med 8,78 tons sukker pr. ha mod »kun« 8,45 og 7,62 tons på arealerne ved henholdsvis Nakskov og Nykøbing Falster.
- Det betyder, at det koster sukkerudbytte hver dag, roerne tages op, mens de ellers er i groning, nævner planteavlskonsulent Michael Lønbæk hos LandboFyn.
Han og kollegerne har i disse dage mange sukkerroeavlere i telefonen. Ikke for at høre om den forestående roeoptagning, men om den mulige transport med pram fra Assens til Nakskov, der kan være med til at sikre en fremtidig sukkerroedyrkning på Fyn.
Alle dyrkerne til Assens Sukkerfabrik er nemlig indbudt til stormøde på tirsdag den 3. oktober kl. 19.00 i Vissenbjerghallen, hvor der bliver orienteret om pram-projektet med sejlads af roer fra Assens til Nakskov. Samtidig har alle dyrkerne fået et brev med en svarkupon, hvor man senest den 16. oktober skal give svar på, hvorvidt man ønsker at tegne aktie og deltage i projektet.
- Økonomien ser med 120-140 kroner pr. tons i transport og inkl. frø og optagning ganske fornuftig ud. Men der rejser sig naturligvis mange spørgsmål, ikke mindst fordi Danisco også har skabt et tidspres omkring bestilling af roefrø til næste sæson, idet rabat kun opnås ved ordre senest her den 28. september, siger Michael Lønbæk, der dog fornemmer god interesse for roesejladsen og derfor forventer stort fremmøde på tirsdag i Vissenbjerg.
TEKST: ERIK HANSEN






































