Vi skrev i går om Gl. Buurholt Hovedgards mobile såsædsrenseri. Bagefter besøgte vi en af de landmænd, som får lavet en del af sin såsæd hjemme i egen lade.

- Det er fjerde sæson, vi benytter os af Visti Møllers såsædsrenseri, og det er jeg ovenud tilfreds med. Der er bestemt ikke sket nogen udbyttenedgang ved at gøre det på den måde, så han er bestilt igen i år, siger Gorm Jessen, der driver Erstedgården ved Støvring i Himmerland.

I alt driver han 270 hektar, og meget af såsæden bliver bejdset af Visti Møller. I år skal han bejdse til 30 hektar vinterbyg og 70 hektar hvede, og for første gang skal Gorm Jessen have bejdset til 30 hektar raps, og senere på året skal der bejdses til 60 hektar vårbyg.

- Jeg køber nogle få hektar ny udsæd hvert år, og på den måde kan jeg få bejdset den nyeste sort. Det gør jeg hovedsageligt med hveden, fortæller Gorm Jessen.

Både når han får lavet vinterbyg og hvede er det manganbejdset.

- Ved at gøre det sparer jeg en gang mangansprøjtning.

På Erstedgården har Gorm Jessen 420 søer, og ud af en smågriseportion på 10.500 feder han selv de 3.500 svin op. Udover de hektar, som Visti Møller bejdser såsæden til, så har Gorm Jessen 30 hektar med frøgræs, 30 hektar med ærter og 20 hektar med havre. Resten er brakmark.

I år er halvdelen af vinterbyggen høstet med et foreløbigt udbytte på 56 hektokilo pr. tønde, rapsen er skårlagt, og nogle af markerne er allerede stubharvet.

- Det har virkelig tørret godt i dag, så vi skal helt sikkert ud i morgen (i dag, red.), hvis vejret holder, siger Gorm Jessen fra en af markerne med den resterende vinterbyg.

Når vinterbyggen er høstet, får Visti Møller et opkald fra Gorm Jessen.

- Så laver han en tur i området. Det tager ikke ret lang tid at få bejdset kornet, for han har en stor kapacitet, og hvis man er forberedt, så går det snildt og hurtigt, siger Gorm Jessen.

Han skal selv stille med en mand til at tage fra.

- Derudover har jeg købt storsække ind, og så fjerner vi dem med gummigeden, når kornet er bejdset, fortæller Gorm Jessen.

For ham er det mobile såsædsrenseri et godt alternativ til at købe såsæden ved en foderstof.

- Det er ublu, at foderstofferne har monopol på priserne for såsæd. De skal selvfølgelig have penge til at udvikle nye sorter, men det betaler vi jo til via forædlingsafgiften, mener Gorm Jessen.