I byggerådgivningsvirksomheden Byggeri & Teknik i Herning glæder direktør Flemming Hedegaard sig over, at der er kommet fart på langt de fleste kommuners behandling af husdyrgodkendelser.
- Nogle kommuner er utroligt dygtige til det her, og så er der stadig nogle, hvor der stadig er for lang ventetid, siger han.
Han fortæller, at fremgangen ikke kun kommer fordi, at dårlig økonomi i landbruget har gjort, at færre har lyst til at
Vil du læse mere?
Kære læser, denne artikel fra Effektivt Landbrug er låst.
Kvalitetsjournalistik kræver research, ekspertise og adgang til relevante kilder.
Men vi vil rigtig gerne tilbyde dig et digitalt abonnement i 30 dage for kun 30 kroner.
Alle podcasts her er fremstillet ved hjælp af kunstig intelligens – både lyd og manuskript. Indholdet bygger på Effektivt Landbrugs egne artikler og er redaktionelt gennemgået.
Dagens avis
Nyeste afsnit
6. oktober 2026
10 min · I går
Krav om undersøgelse af grisestop, debat om spildevand, ris på våd tørvejord og de første jordkøb til en ny skov ved Roskilde.