Klumme: Afgørende med en dansk struktur for ESG-rapporter for landbruget
Der er allerede mange bud på ESG-rapporteringer, hvor hver virksomhed og rådgivningsenhed er ved at lave sin egen. Der er behov for, at gode kræfter sætter sig sammen med fast vilje til at definere en rapporteringsstruktur i dansk landbrug, skriver Poul Erik Jørgensen i sin klumme.
Af Poul Erik Jørgensen, cand.agro., bestyrelsesformand, Hekto&Co og Agri Energy
Alle laver regnskab. De fleste laver budget. Næste skridt i at samle såvel oplysninger om bedriften, overblik over ledelsesindsatser og informationer til samarbejdspartnere, er, at ESG-rapporter bliver det normale, som næsten alle laver omkring bedriften, og ejernes indsatser for status og udviklingen af bæredygtigheden i bedriften dokumenteres.
Vil du læse mere?
Kære læser, denne artikel fra Effektivt Landbrug er låst.
Kvalitetsjournalistik kræver research, ekspertise og adgang til relevante kilder.
Men vi vil rigtig gerne tilbyde dig et digitalt abonnement i 30 dage for kun 30 kr.
Alle podcasts her er fremstillet ved hjælp af kunstig intelligens – både lyd og manuskript. Indholdet bygger på Effektivt Landbrugs egne artikler og er redaktionelt gennemgået.
Dagens avis
Nyeste afsnit
17. oktober 2026
9 min · 16. oktober
Usikre kvælstoftal presser markplanerne, og partier åbner for udsættelse. Samtidig falder andelen af økologisk og velfærdsmærket svinekød hos Coop.
Effektivt Landbrugs Business-redaktion samler op på de vigtigste nyheder på det seneste og vender blikket mod den kommende tid, der ser ud til at byde på mere geopolitisk uro og et nøgleregnskab fra Danish Crown.
- Reelt efterspørges hos både landbrugere og erhvervets samarbejdspartnere en klar dansk – og gerne en europæisk – ESG-rapportstruktur, skriver Poul Erik Jørgensen i klummen. Fotoet stammer fra en anden situation. Arkivfoto: Morten Ipsen