Nyt økogodkendt, mobilt hønsehus med plads til trivsel
Nyt mobilt hønsehus med masser af automatik og velfærd gør det nemt at starte ægproduktion. Husene er udviklet til produktion af frilandsæg, og er godkendte til økologiske høns. De mobile hønsehuse er oplagte til et lille græsareal og gårdbutikker.

Overby Export Consulting bliver dansk og skandinavisk eneforhandler af mobile hønsehuse fra Quramo. Hønsehusene er udviklet til produktion af frilandsæg, og med adgang til friske udearealer er der plads til dyrevelfærden. De er godkendte til økologisk ægproduktion i Danmark og EU. De er mobile, robuste og kan leveres med masser af automatik og smarte detaljer, der minimerer arbejdsindsatsen og sikrer effektiv drift.
- Efterspørgslen på æg stiger, og har man et lille græsareal tilovers, er et mobilt hønsehus en god mulighed for at starte produktion af frilandsæg og græsæg, siger Tommy Overby, indehaver, Overby Export Consulting.
- Æg vil være oplagt til at udvide forretningen med, fx hvis man producerer grønsager og driver en gårdbutik, fortsætter han.
Høj dyrevelfærd
De mobile hønsehuse er godkendte til økologisk ægproduktion i Danmark og EU. De kan nemt flyttes, sammen med en mobil indhegning, så hønsene løbende har nye områder med græs og insekter til at fouragere i, og hvor de kan bearbejde jorden efter regenerative principper. Det er med til at styrke biodiversiteten.
Nem ægproduktion
De tre mobile Quramo hønsehuse, nemlig Q40, Q100 og Q200, har plads til 26-130 økologiske høns og 40-200 frilandshøns. I designet af husene er der meget for at reducere og lette arbejdsgangene i form af automatik og smarte løsninger.
Hønsehusene er udført i en solid rammekonstruktion med isolerende sandwichpaneler samt udstyret med hjul, så de kan flyttes med en atv eller traktor.
Hønsehusene er udstyret med vandbeholder, fodertrug, siddepinde og redekasser. I husene er der op til en uges forbrug af vand og foder.
Udgangene og redekasserne kan åbnes og lukkes manuelt, eller de kan udstyres med solcelledrevet styring, så de åbnes automatisk om morgenen og lukkes om aftenen. Automatikken er gps-styret, så den tilpasser sig de lokale solopgange og -nedgange. Indsamling af æg sker snildt udefra, gennem luger i ydervæggen.
Gulvet er indrettet med skrabeareal så kravene til økologisk ægproduktion er opfyldt. Under siddepindene er riste, hvor gødningen falder ned i bakker, der smart kan trækkes ud og tømmes udefra.
Høns i hold
Q200-hønsehuset findes i en særlig variant med opdeling af hønsene i to hold. Det er opdelt i to sektioner, hvilket gør det nemmere løbende at udskifte hønsene, så der sikres en kontinuert ægproduktion. Til produktion af slagtekyllinger kan husene leveres uden indmad.
- Det kræver blot et mobilt hønsehus, en mobil indhegning og høns at komme i gang med produktion af frilandsæg. Man kan sige det er en plug-and-play løsning, opsummerer Tommy Overby.
Quramo hønsehusene indgår i Overbys sortiment af mobile- og stationære hønsehuse i alle prisklasser.
Overby har siden 1. januar 2025 været forhandler i Danmark, Norge og Sverige af Quramos mobile hønsehuse. Det første er allerede solgt til en dansk gårdbutik.