Roundup, vandplaner og foreningens 200 års jubilæum var nogle af emnerne, der blev taget op, da Holstebro Struer Landboforening onsdag holdt generalforsamling i skoven på Sir Lyngbjerg.
Flere deltagere med bare arme og korte bukser, og en formandsberetning og valghandling, der foregik i det fri. Holstebro Struer Landboforening afholdt i går, onsdag, ordinær generalforsamling – men en noget anderledes en af slagsen. Generalforsamling var oprindelig fastlagt til 19. marts, hvilket corona-epidemien kom i vejen for.
Vil du læse mere?
Kære læser, denne artikel fra Effektivt Landbrug er låst.
Kvalitetsjournalistik kræver research, ekspertise og adgang til relevante kilder.
Men vi vil rigtig gerne tilbyde dig et digitalt abonnement i 30 dage for kun 30 kroner.
Alle podcasts her er fremstillet ved hjælp af kunstig intelligens – både lyd og manuskript. Indholdet bygger på Effektivt Landbrugs egne artikler og er redaktionelt gennemgået.
Dagens avis
Nyeste afsnit
6. oktober 2026
10 min · I går
Krav om undersøgelse af grisestop, debat om spildevand, ris på våd tørvejord og de første jordkøb til en ny skov ved Roskilde.