Det Fynske Dyrskue: Risiko for Bluetongue
Skal du deltage i Det Fynske Dyrskue, anbefales det, at din besætning er vaccineret mod Bluetongue

Kvægansvarlig ved Det Fynske Dyrskue, Laurits Rasmussen. Foto: Henriette Lemvig
I 2024 var der en del tilfælde af sygdommen Bluetongue, som ramte kvæg-, fåre- og gedebesætninger - især i den sydlige del af Danmark.
- Sygdommen hører til blandt de smitsomme og spredes via en mitte, der er et lille bidende insekt på 1-2 mm. Smitten forventes at være til stede i Danmark i foråret 2025, lyder det fra Laurits Rasmussen, ansvarlig for kvægudstillingen på Det Fynske Dyrskue.
Han fremhæver, at screeninger af danske besætninger viser, at der findes antistoffer i op til 90 procent af de undersøgte kvægbesætninger.
- Det Fynske Dyrskue anbefaler, at besætninger, som vil udstille på dyrskuet i 2025, vaccinerer alle vaccinationsegnede dyr. Snak med dyrlægen desangående. Vaccinationen skal foretages to gange med tre ugers mellemrum. Der kan forventes, at der vil være skærpet opmærksomhed på sygdomstegn i forbindelse med dyrlægernes indsyning af dyr til dyrskuet. Syge dyr vil blive afvist, understreger han.