Data fra 27.000 køer: Bovaer gav ikke samlet fald i mælkeproduktionen
På tværs af 73 malkekvægsbesætninger finder forskerne ikke en samlet negativ effekt på mælkeproduktionen i perioden med Bovaer sidste år. Men nogle besætninger oplevede problemer, som undersøgelsen ikke kan forklare.
Nogle mælkeproducenter oplevede problemer med deres køer i forbindelse med brugen af Bovaer i 2025. Men når forskerne ser på tværs af 73 besætninger, kan de ikke finde en samlet negativ effekt på mælkeproduktionen.
Vil du læse mere?
Kære læser, denne artikel fra Effektivt Landbrug er låst.
Kvalitetsjournalistik kræver research, ekspertise og adgang til relevante kilder.
Men vi vil rigtig gerne tilbyde dig et digitalt abonnement i 30 dage for kun 30 kr.
Alle podcasts her er fremstillet ved hjælp af kunstig intelligens – både lyd og manuskript. Indholdet bygger på Effektivt Landbrugs egne artikler og er redaktionelt gennemgået.
Dagens avis
Nyeste afsnit
17. oktober 2026
9 min · I går
Usikre kvælstoftal presser markplanerne, og partier åbner for udsættelse. Samtidig falder andelen af økologisk og velfærdsmærket svinekød hos Coop.
Tilskud til miljøteknologi, jagt og mental trivsel samt debatten om grisenes velfærd, kvælstof og mere kontrol på gårdene.
0:00 / 0:00
LandbrugØst
Nyeste afsnit
14. oktober 2026
10 min · 10. oktober
Tilskud til miljøteknologi, jagt og trivsel, prisen på bedre dyrevelfærd, et borgerforslag om ulve og de første jordkøb til Gadstrup Skov.
0:00 / 0:00
LandbrugSyd
Nyeste afsnit
14. oktober 2026
10 min · 10. oktober
Betaling for dyrevelfærd, kvælstofgrænser for 2027 og tilskud til miljøteknologi. Også nyt om jagt, ulve og rådgivning til grøn trepart.
0:00 / 0:00
LandbrugNord
Nyeste afsnit
14. oktober 2026
10 min · 10. oktober
Dyrevelfærd og betalingsvilje, 40 procent i teknologitilskud, jagt og trivsel, ulvedebat, Bovaer til kvier og dokumentation efter en skade.
0:00 / 0:00
Bagsmækken
Uge 33
Bagsmækken #2 - Business
46 min · 11. august
Effektivt Landbrugs Business-redaktion samler op på de vigtigste nyheder på det seneste og vender blikket mod den kommende tid, der ser ud til at byde på mere geopolitisk uro og et nøgleregnskab fra Danish Crown.
På tværs af 73 besætninger fandt forskerne ikke et samlet fald i mælkeproduktionen i perioden med Bovaer. Der var dog store forskelle mellem de enkelte besætninger. Arkivfoto: Tenna Bang
Data fra godt 27.000 køer fordelt på 73 besætninger indgår i undersøgelsen, som Niels Bastian Kristensen fra Aarhus Universitet præsenterede på Fodringsdagen. Foto: Tenna Bang