Økologirådgivning Danmark kommenterer i deres seneste Græsnyt, at der med lunere vejr og ingen nattefrost, som det tyder på, at denne uge byder på, så vil det give en øget græsvækst.
Det giver dermed også mulighed for en større græsoptagelse hos køerne på græs. Derfor råder Økologirådgivning Danmark til, at man fortsat holder øje med græsmarken og justerer foderet i stalden.
Vil du læse mere?
Kære læser, denne artikel fra Effektivt Landbrug er låst.
Kvalitetsjournalistik kræver research, ekspertise og adgang til relevante kilder.
Men vi vil rigtig gerne tilbyde dig et digitalt abonnement i 30 dage for kun 30 kr.
Alle podcasts her er fremstillet ved hjælp af kunstig intelligens – både lyd og manuskript. Indholdet bygger på Effektivt Landbrugs egne artikler og er redaktionelt gennemgået.
Dagens avis
Nyeste afsnit
14. oktober 2026
9 min · I går
Fosfor i Vadehavet, juridisk kritik af L5 og grisestop, færre danske æbler og kvælstofkravenes konsekvenser for mælk og klima.
VikingDanmark køber Foderteknik, kalveprisen falder, og 50 millioner kr. er på vej til rydning og afgræsning. Hør også om Holstein og naturpleje på Læsø.
Effektivt Landbrugs Business-redaktion samler op på de vigtigste nyheder på det seneste og vender blikket mod den kommende tid, der ser ud til at byde på mere geopolitisk uro og et nøgleregnskab fra Danish Crown.
Økologirådgivning Danmark minder om, at ikke alle marker er ens, hverken i græsblanding, brugsår, bonitet eller størrelse. Og derfor vil græsmængden i de forskellige folde være forskelligt. Arkivfoto