Fødevarevirksomhed blander mælk og planter i nye hybridprodukter
Planetdairy vil udvide mejerihylden med blandingsprodukter – og det stopper ikke ved mælk.

Foto: Pixabay
Plantebaserede ingredienser får nu selskab af komælk i tre nye produkter fra det aarhusianske selskab Planetdairy. Med hybridmælk, en kombination af mælk og planter, går virksomheden efter at udfordre de traditionelle mejeriprodukter.
- Efter at have bevist, at blandet ost kan vinde i Norden, går vi nu videre til mejeriets største kategori – og mælk er kun begyndelsen. Yoghurter og desserter er allerede på vej, skriver stifter og direktør Jakob Skovgaard i et LinkedIn-opslag.
Produkterne er udviklet i samarbejde med det hollandske Farm Dairy, og de præsenteres på den store private label-messe PLMA i Amsterdam.
Planetdairy blev stiftet i 2022 af tre tidligere Arla-direktører og har allerede fået osteprodukter ud i butikker i både Danmark, Sverige og Finland.
Men planerne er langt større.
- Vi har en super interessant salgspipeline og er fulde af selvtillid, men også fuld af udfordringer, siger Jakob Skovgaard ifølge AgriWatch og tilføjer, at virksomheden over de næste 12 til 18 måneder vil forsøge at rejse op mod 30 millioner kroner i investeringer.