Det ser fint ud med hensyn til den brasilianske afgrødeproduktion
Ifølge en ny opgørelse fra Brasilien, ser det bedre ud med hensyn til landets afgrødeproduktion, end tidligere forventet. Samtidig er de brasilianske lagre større end tidligere forventet.
Jeg beskrev i går, at det ser meget bedre ud med hensyn til produktionen i Sydamerika, end tidligere antaget. Det bliver nu også rapporteret fra blandt andet Reuters. Her vurderes det, at der samlet set for 2023 blev produceret 160,3 millioner tons sojabønner i Brasilien. Det betyder, at det samlede lager med sojabønner i Brasilien nu efter sigende skulle være nået op på 5,9 millioner tons. Det vil sige, at lageret med sojabønner hen over den seneste måned er steget med ikke mindre end 1,2 milli
Vil du læse mere?
Kære læser, denne artikel fra Effektivt Landbrug er låst.
Kvalitetsjournalistik kræver research, ekspertise og adgang til relevante kilder.
Men vi vil rigtig gerne tilbyde dig et digitalt abonnement i 30 dage for kun 30 kroner.
Alle podcasts her er fremstillet ved hjælp af kunstig intelligens – både lyd og manuskript. Indholdet bygger på Effektivt Landbrugs egne artikler og er redaktionelt gennemgået.
Dagens avis
Nyeste afsnit
23. september 2026
9 min · I går
Gødskningsloven, mulige erstatningskrav og ny regulering fylder, mens stæren går tilbage, og Danmark er bagud med naturplanen.