I en tid med geopolitisk usikkerhed, toldkrig, og lavere amerikanske renter har dollaren taget et markant dyk. Siden toppen på 7,30 kroner siden januar er dollaren faldet til cirka 6,60 kroner. Det er et fald på næsten 10 procent. Denne udvikling har stor betydning for de europæiske markeder for landbrugsvarer, især når det gælder konkurrencen mellem europæisk og amerikansk korn.
Vil du læse mere?
Kære læser, denne artikel fra Effektivt Landbrug er låst.
Kvalitetsjournalistik kræver research, ekspertise og adgang til relevante kilder.
Men vi vil rigtig gerne tilbyde dig et digitalt abonnement i 30 dage for kun 30 kr.
Alle podcasts her er fremstillet ved hjælp af kunstig intelligens – både lyd og manuskript. Indholdet bygger på Effektivt Landbrugs egne artikler og er redaktionelt gennemgået.
Dagens avis
Nyeste afsnit
15. oktober 2026
9 min · I går
Fejl i kvælstofberegningerne udløser kritik af ministeren og krav om at sætte reguleringen på pause. Vi gennemgår fejlen og reaktionerne.
Effektivt Landbrugs Business-redaktion samler op på de vigtigste nyheder på det seneste og vender blikket mod den kommende tid, der ser ud til at byde på mere geopolitisk uro og et nøgleregnskab fra Danish Crown.