De amerikanske afgrøder står ikke alt for godt i år. Det er især den amerikanske vårhvede, der er af elendig beskaffenhed. Samtidig er der også tale om en overraskende kvalitetsnedgang i den amerikanske majs og soja.
Den ugentlige opgørelse fra det amerikanske landbrugsministerium over afgrødernes tilstand i USA viste en overraskende nedgang i kvaliteten for hvede, sojabønner såvel som for majs. De skuffende kvalitetstal giver lidt ny og tiltrængt støtte til afgrødepriserne. Største overraskelse i denne uges opgørelse fra det amerikanske landbrugsministerium må siges at være kvaliteten for de amerikanske sojabønner. Her vurderer
Vil du læse mere?
Kære læser, denne artikel fra Effektivt Landbrug er låst.
Kvalitetsjournalistik kræver research, ekspertise og adgang til relevante kilder.
Men vi vil rigtig gerne tilbyde dig et digitalt abonnement i 30 dage for kun 30 kroner.
Alle podcasts her er fremstillet ved hjælp af kunstig intelligens – både lyd og manuskript. Indholdet bygger på Effektivt Landbrugs egne artikler og er redaktionelt gennemgået.
Dagens avis
Nyeste afsnit
17. september 2026
9 min · I går
Jernbanetræer, nye ejendomsvurderinger, gødskningslov, Bovaer og fængselsdomme efter ulovlig ulvejagt er blandt dagens historier.
Det er især den amerikanske vårhvede, der er af elendig beskaffenhed.
Ugegraf: CBOT Majs og sojabønner i US-cent pr. bushel
Prisen majs og sojabønner i USA genfinder lidt tiltrængt prisstøtte efter nye tal fra det amerikanske landbrugsministerium, der viser en overraskende kvalitetsnedgang i de to afgrøder.