Kina er på hektisk jagt efter foderkorn
Kinas foderproducenter, svineproducenter og handelsmænd er i gang med at lave en total omvæltning af situationen på kornmarkedet. Kinas statsstyrede lagre med korn er minimale, og kornpriserne i Kina er historisk høje. Derfor støvsuger Kina i de her dage verdensmarkedet for foderkorn, hvilket smitter prispositivt af på kornpriser verden over.

CBOT-majs i US-cent pr. bushel Selvom kornprisen i blandt andet USA allerede er steget meget hen over de seneste måneder, så er der fortsat et stort og langsigtet stigningspotentiale.
Denne måneds WASDE-rapport fra det amerikanske landbrugsministerium over den globale afgrødeforsyning viste os, at det strammer gevaldigt til på de amerikanske og globale kornlagre.
Vil du læse mere?
Kære læser, denne artikel fra Effektivt Landbrug er låst.
Kvalitetsjournalistik kræver research, ekspertise og adgang til relevante kilder.
Men vi vil rigtig gerne tilbyde dig et digitalt abonnement i 30 dage for kun 30 kroner.

Læs hele artiklen
Få straks adgang til at læse hele artiklen uden abonnement. Det koster kun 15 kr.
Allerede abonnent? Log ind her