Prisen for sukker skal op i 2020

Den globale produktion af sukker strammer til. Det globale forsyningsunderskud med sukker forventes stige markant i indeværende sæson, som en konsekvens af blandt andet en katastrofal høst med sukkerrør i USA.

Her i Europa står vi overfor en stor nedgang i årets sukkerproduktion. Det gør de mildest talt også i USA, hvor regn, snevejr og frost har plaget landets sukkerarealer siden september måned. For en måned siden kunne jeg ligeledes referere til en større produktionsnedgang i den indiske og i den thailandske sukkerproduktion. Det får nu den Internationale Sukker Organisation (ISO) til at forvente et stort underskud af sukker på globalt plan i indeværende sæson for 2019/2020.

Tidligere forventede den Internationale Sukker Organisation at underskuddet med sukker – set som produktion i forhold til efterspørgsel - på globalt plan for indeværende sæson skulle blive på 4,76 millioner tons. Det nyeste estimat der blev fremlagt tirsdag lyder på 6,12 millioner tons.

Op fra 10 års lavpunkt

Dermed står vi tilbage med en sukkerpris der langt om længe atter skal til at stige. Prisen for sukker gik ellers i frit fald, efter at den Europæiske Union tilbage i 2017 fjernede mindsteprisen for europæisk sukker og samtidig stoppede for regulering af import af sukker til Europa. I samme ombæring blev produktionsbegrænsningerne på det europæiske sukkermarked fjernet. Ikke uventet gav denne liberalisering sig udslag i en øget produktion og dermed et større udbud af sukker og sukkerprisen droppede tilbage til det laveste niveau i mere end 10 år.

Dette lave prisniveau er sukkerprisen allerede begyndt at arbejde sig op fra.

Global produktionsnedgang

Vi ved i forvejen at den europæiske sukkerproduktion et gået kraftigt ned, ligesom de store sukkerproducenter i Indien og Thailand har oplevet en skuffende produktion i år. I USA ser det mildest talt heller ikke for godt ud. Her har nedbør i form af både regn og sne i kombination med frostvejr skabt noget nær katastrofale tilstande for høsten af sukkerrør i Red River Valley. I visse området har de oplevet, at op mod 40 procent arealerne med sukker er gået tabt, som en konsekvens af de mildest talt ugunstige vejrforhold.

Samlet set får det nu den Internationale Sukker Organisation til at estimere det globale underskud af sukker for indeværende sæson til før nævnte 6,12 millioner tons. Dette estimat er endda meget konservativt sat. Andre observatører forventer et samlet underskud af den globale sukkerproduktion set i forhold til efterspørgsel på globalt plan på 7,7 millioner tons.

Gode perspektiver i opadgående retning

Humlen i det hele er, at forsyningssituationen med sukker på globalt plan strammer til. Derfor skal den i forvejen lave pris for sukker nu også til at stige.

Vi kan allerede nu konstatere, at sukkerprisen er begyndt at gå op, på den ledende europæiske sukkerbørs i London. Her har sukkerprisen været stigende set hen over de seneste nu godt tre måneder. I starten af september måned i år var sukkerprisen på London-børsen nede og runde et nyt lavpunkt i blot 300 pund pr. ton. I dag ligger prisen og handler til 343 pund pr. ton. Prisen for sukker har derfor bestemt sig for, at retningen nu skal gå op mod sidste års toppe i området omkring 400 pund. Samtidig er det ikke usandsynligt at sukkerprisen kan gå endnu højere op i 2020.

Lyt også til den nyeste markedspodcast med Peter Arendt og Jacob Lund-Larsen

Læs også