De store spekulanters interesse for handel med afgrødefutures er en god indikator for, hvad vi kan forvente os af prisudviklingen på afgrødemarkedet i den kommende tid. Seneste opgørelse for kapitalfondenes handel med afgrødefutures signalerer, at afgrødepriserne nu igen skal stige.
Det begynder så småt at tegne til lysere tider for planteavlere. I det mindste er den spekulative side af afgrødemarkedet begyndt at satse på, at oliefrø og kornpriserne igen skal til at skyde i vejret efter et par mildest talt kedelige måneder, der ellers har været karakteriseret ved en meget stabil og sidelæns handelsaktivitet.Derfor holder jeg fast i min købsanbefaling på afgrøder generelt og jeg holder derfor også fa
Vil du læse mere?
Kære læser, denne artikel fra Effektivt Landbrug er låst.
Kvalitetsjournalistik kræver research, ekspertise og adgang til relevante kilder.
Men vi vil rigtig gerne tilbyde dig et digitalt abonnement i 30 dage for kun 30 kroner.
Alle podcasts her er fremstillet ved hjælp af kunstig intelligens – både lyd og manuskript. Indholdet bygger på Effektivt Landbrugs egne artikler og er redaktionelt gennemgået.
Dagens avis
Nyeste afsnit
6. oktober 2026
10 min · I går
Krav om undersøgelse af grisestop, debat om spildevand, ris på våd tørvejord og de første jordkøb til en ny skov ved Roskilde.