Sprøjten skal hjælpe Sandagergaard i mål med efterafgrøderne
På Sandagergaard på Vestsjælland har en specialtilpasning af marksprøjten givet bedriften mulighed for at løse flere opgaver i samme arbejdsgang.

Muligheden for at etablere efterafgrøder på 36 meter er populær blandt WekoAgro Machinerys kunder, som efterspørger øget effektivitet. Lignende løsninger kører derfor rundt i hele landet. Foto: WekoAgro
Ved høst kan timerne være knappe, når man skal have efterafgrøderne etableret, og samtidig skal du som landmand sørge for en god etablering. Det kan give enhver landmand sved på panden at tænke over.
På Sandagergaard på Vestsjælland har løsningen været at gøre én af de mest brugte maskiner endnu mere alsidig. Nemlig marksprøjten. Med en specialtilpasset MiniDrill såmaskine på bommen og spredetallerkener kan bedriften nu klare flere opgaver på én gang. Og det er på 36 meter og i allerede anlagte kørespor.
Det fortæller Mikkel Frederiksen, fast markarbejder på Sandagergaard, hvor der drives slagtesvineproduktion og planteavl med cirka 1.500 hektar i markplanen.
- Nogle år kan det knibe med, at vi kan nå at etablere hele det areal, vi skal have med efterafgrøder med harve eller såmaskine. Nu kan vi etablere på 36 meter både inden og efter høst i afgrøden, fordi vi kan holde os i køresporene med sprøjten, siger Mikkel Frederiksen og fortsætter:
- Desuden giver det os også mulighed for at sprede sneglegift, mens vi kan holde os i sprøjtesporene.

MiniDrill-såkassen er helt integreret i styringen, mens opbygningen er lavet hos WekoAgro i Hammel.
En praksisnær idé
Det var Ole Christiansen, sælger og rådgiver hos WekoAgro Machinery på Sjælland, der kom med forslaget til løsningen. Han har selv haft erfaringer med, at det kunne knibe med at nå efterafgrødeetableringen, da han arbejdede som driftsleder.
- Det danske vejr kan somme tider gøre etableringen af efterafgrøder usikker. Især hvis vi får en tør august. Hvis jorden er tør i toppen, duer det ikke at etablere efterafgrøder. Derfor skal man have flere løsninger klar for at etablere rettidigt. Det gælder om at have flere 17’er-nøgler i værktøjskassen, siger han.
Med MiniDrill på marksprøjten kan Sandagergaard udnytte den kapacitet, der allerede ligger i sprøjtearbejdet og dermed få etableret efterafgrøder tidligere, mens forholdene stadig er til det.

Det er sælger Ole Christansen fra WekoAgro, der har foreslået løsningen.
Samme terminal gjorde det ekstra attraktivt
For Sandagergaard var det afgørende, at løsningen kunne spille sammen med det udstyr og den betjening, de allerede kendte.
- Det, der gjorde det til en særligt attraktiv løsning, var, at de kunne lave det med samme opsætning til terminalen i traktoren, som vi kender fra de øvrige Horsch-maskiner. Det er det samme system, som til harven og såmaskinen, så det har været let at lære at bruge, siger Mikkel Frederiksen.
På Sandagergaard har de blandt andet også en Horsch Joker-harve og en Pronto 7,2 meter såmaskine, som de erhvervede sig i 2025.
I den nuværende sæson har Sandagergaard kun brugt løsningen til sneglegift, hvor de ønskede at teste, om fordelingen og funktionaliteten var i orden.
- Vi har kun nået at bruge den til sneglegift i denne sæson for at se, om fordelingen er i orden. Og det var, som det skulle være – brugen af maskinen spiller, og doseringen bliver tilpasset automatisk og præcist via Horsch’ doseringsapparat. Vi ser frem til at bruge den til efterafgrøderne også, siger Mikkel Frederiksen.

- Brugen af maskinen spiller, og doseringen bliver tilpasset automatisk og præcist via Horsch’ doseringsapparat. Vi ser frem til at bruge den til efterafgrøderne også, siger Mikkel Frederiksen fra Sandagergaard.
Sparer mange mandetimer
Mikkel Frederiksen fremhæver, at løsningen ikke kun handler om at kunne mere, men også om at gøre det mere effektivt.
- Det sparer mange mandetimer både i opsætning men også i selve markarbejdet. Vi kan sprede tre-fire gange så meget på samme tid, og den tilpasser selv spredningen i forhold til kørehastighed, siger han.
Samtidig er den daglige håndtering gjort enkel.
- Det hele tilsluttes via Isobus, og det er nemt at rigge til og pille fra igen, når man ikke skal bruge det. WekoAgro Machinery har lavet en smart løsning - Det er virkelig nemt at rigge til, for man skal kun sætte selve såkasserne på. Resten sidder fast på bommen uden at være i vejen, siger han og afslutter:
- Jeg glæder mig til at etablere efterafgrøderne på 36 meter i år.








































