Kjærgård Landbrugsskole har ansat en ny viceforstander.
Hans Jeppe Andersen kommer fra en stilling som sektordirektør i planteproduktion ved Landbrug & Fødevarer. Forinden da var han chef gennem 10 år for Planter & Miljø i Sagro.
- For bestyrelsen og ledelsen er det vigtigt, at skolen får en viceforstander, der har et godt kendskab til landbruget og dets følgeerhverv. Samtidig har vi også et ønske om at være en del af den grønne omstilling. Med Hans Jeppes erfaringer ser vi det perfekte match for Kjærgård, lyder det i en pressemeddelelse fra bestyrelsen.
En af Hans Jeppes primære opgaver bliver at styrke skolens lederuddannelser, henholdsvis produktionsleder- og agrarøkonom-uddannelsen.
– Landbruget står overfor en kæmpe opgave i forhold til den grønne omstilling. For at skabe den nødvendige forandring skal der være plus på bundlinjen. Det kræver veluddannede landmænd, med indsigt i økonomi – det kan de få på Kjærgård, siger den ny viceforstander Hans Jeppe Andersen.