Direktør fylder 60 år

Birger Eriksen.
Birger Eriksen, cand.agro. og direktør for Sejet Planteforædling, fylder 60 år den 19. december.
Med mere end 30 år i virksomheden bag sig har Birger Eriksen været med til at gøre Sejet Planteforædling, der ejes af DLG, til en af de førende spillere på det europæiske marked for planteforædling.
Han kom til Sejet Planteforædling i 1987, og efter en årrække som chef for vår- og vinterbygforædling blev Birger Eriksen i 2012 direktør for virksomheden, der ligger ved Horsens Fjord.
- Gennem årene har han haft en stor andel i Sejet Planteforædlings samarbejdsprojekter med blandt andet Aarhus Universitet og Københavns Universitet, og han har gennem sit store faglige netværk spillet en nøglerolle i at positionere Sejet Planteforædling på den internationale scene, lyder det fra grovvarekoncernen DLG i en pressemeddelelse.
Privat bor Birger Eriksen i Odder. Han er gift med Gitte og er far til tre voksne børn.