En fortsat stigende efterspørgsel efter økologisk oksekød gør, at Himmerlandskød A/S i denne uge hæver øko-tillæggene med 0,25 øre pr. kg på alle kategorier.

Markedet for okse- og kalvekød følger de seneste ugers positive mønster på både det danske og de europæiske markeder, nævner Himmerlandskød i en kommentar.

- På hjemmemarkedet er der en pæn afsætning til detailhandlen og en god efterspørgsel efter hele sortimentet - både hakket oksekød, hverdagsudskæringer og de dyrere udskæringer. Som følge af genåbningen af restauranter og caféer aftager Foodservice fortsat stigende mængder af især de dyrere rygstykker.

- Der er en god handel til Sydeuropa med fortrinsvis bagfjerdinger og rygge til både nye og eksisterende kunder.

Grundet 2. Pinsedag i mandags slagtes der i denne uge 2.100 dyr på selskabets slagterier i Aalestrup, Hadsund og Kjellerup. Derfor udsættes der dyr til næste uge svarende til én dags slagtning.